Nawóz do trawy – zadbaj o piękną murawę

Gęsty, zielony trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Jednak, aby trawa zachwycała swoim wyglądem, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ważna jest systematyczność oraz zastosowanie odpowiednich narzędzi i preparatów. Niezbędny jest nawóz do trawy, który dostarcza potrzebne składniki odżywcze. Jaki preparat będzie najlepszy? Jak często i w jaki sposób należy nawozić trawę?

Dlaczego trzeba nawozić trawnik?

Nawożenie trawnika jest ważnym elementem pielęgnacji. Trawa ma niski system korzeniowy, dlatego szybko zużywa składniki odżywcze, znajdujące się w górnej warstwie gleby. To powoduje, że robi się rzadka, wysycha, żółknie, pojawiają się chwasty. Dzięki zastosowaniu odpowiednich nawozów można wyeliminować ten problem i przez większą część roku cieszyć się zieloną murawą. Odpowiednio dopasowany nawóz do trawy zapewnia:

  • Piękny, intensywnie zielony kolor murawy,
  • Odpowiednią gęstość trawnika,
  • Ochronę przed chwastami, mchem oraz chorobami.

Kiedy nawozić trawnik?

Trawnik należy nawozić co najmniej trzy razy w roku, w okresie wegetacji, czyli od marca do października. Wyjątkiem jest okres kiedy prognozowane są ujemne temperatury, wtedy zabiegi trzeba przesunąć. Dodatkowe nawożenie należy zastosować wtedy, kiedy trawa zaczyna usychać, pojawiają się żółte miejsca lub obszary zmienione chorobowo. Liczba nawożeń powinna być uzależniona od rodzaju nawozu. Na rynku dostępne są środki do nawożenia trawników długodziałające, które wystarczy użyć tylko raz w roku. Bardzo ważny jest sposób aplikacji. Nawożenie ułatwi siewnik, który zadba, aby granulki nawozy zostały równomierne rozsypane po całej powierzchni trawnika.

Pierwsze wiosenne nawożenie

Pierwsze nawożenie zalecane jest wiosną, ma na celu pobudzenie rośliny do wzrostu. Powinno być poprzedzone dokładnym uprzątnięciem murawy, pozbyciem się zalegających gałęzi, liści i martwej trawy. Do wiosennego nawożenia nadaje się preparat bogaty w azot, stymulujący do wzrostu. W przypadku zakładania trawnika zaleca się zastosować 1/3 dawki rocznej nawozu, wymieszanego razem z ziemią. Zapewni to szybki wzrost i przyśpieszy pojawienie się pięknej murawy.

Drugie letnie nawożenie

Latem na trawniku często występują przebarwienia oraz przerzedzenia, spowodowane suszą oraz silnym nasłonecznieniem. W tym okresie warto zastosować kompost lub nawóz uniwersalny o niskiej dawce azotu. W ten sposób będzie można szybko rozwiązać pojawiające się problemy.

Jesienne nawożenie murawy

Na początku jesieni warto zastosować nawożenie, które wzmocni trawę przed zimą, uodporni ją na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz zahamuje intensywny wzrost. W tym okresie należy zastosować nawóz jesienny o niskiej zawartości azotu, które nie będzie pobudzał trawy do wzrostu. Dobrym rozwiązaniem będą nawozy zawierające zwiększone ilości potasu i fosforu oraz mikroelementy – miedź, żelazo, bor i mangan.

Jak stosować nawóz?

Użycie nawozu powinno być poprzedzone skoszeniem trawnika. Dzięki temu ziemia będzie spulchniona, składniki odżywcze będą mogły dostać się między źdźbła i w okolice korzeni. W trakcie wykonywania zabiegu trawa powinna być sucha, a podłoże lekko wilgotne. Nawożenie najlepiej wykonać w pochmurny dzień, przed prognozowanym deszczem, dzięki temu trawa nie będzie zbyt mocno rozgrzana. W przypadku, gdy deszcz nie pada, trawnik należy obficie podlać. To pozwoli na rozpuszczanie nawozu, ułatwi wniknięcie składników odżywczych, zwiększy efektywność nawożenia.

Czym nawozić trawnik?

Na rynku dostępne są różnego typu nawozy do trawy, zarówno wielo jak i jednoskładnikowe, uniwersalne oraz przeznaczone do określonego celu, w płynie lub granulkach. W sklepach ogrodniczych można kupić nawozy na trawniki z mchem, zwalczające chwasty, regenerujące czy uzupełniające ubytki. Środki przeznaczone są na różne nawierzchnie, dlatego każdy, kto marzy o gęstej, miękkie trawie może znaleźć produkt idealny do swoich potrzeb. Przed wyborem należy sprawdzić, w jakim stanie jest trawnik, czy potrzebuje regeneracji, czy jedynie odżywienia. Jeżeli wygląda dobrze, wystarczą nawozy uniwersalne, w przypadku problemów warto wybrać preparaty specjalistyczne.

Nawozy długodziałające

Dla osób, które nie mają dużo czasu, a chcą zadbać o trawnik, najlepszym rozwiązaniem będą nawozy długodziałające, które działają przez ok. 100 dni. Wystarczy użyć je tylko raz w roku. Dobrym wyborem będą również nawozy tzw. mniej koszenia, które hamują rozrost trawy, a tym samym ograniczają częstotliwość koszenia. Ważnym parametrem jest wydajność nawozu. Na rynku dostępne są różne opakowania, dlatego można dobrać preparat odpowiadający rozmiarowi trawnika

Nawożenie trawnika to ważna czynność, której nie można zaniedbać. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przenawozić murawy, ponieważ wywoła to efekt odwrotny od zamierzonego. Należy wybrać odpowiedni nawóz, zastosować go zgodnie z instrukcją i cieszyć się z bujnej, zielonej trawy.

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *