Ogrodnictwo

Magiczny ogród – wskazówki i cenne porady

Ogród to miejsce, w którym każdy chce mieć czas i miejsce na komfortowy wypoczynek oraz relaks. Dlatego planując zagospodarowanie ogrodu powinniśmy wnikliwie się zastanowić nad roślinami, kwiatami, meblami, elementami architektonicznymi oraz oświetleniem. Trzeba pamiętać o tym, aby każdy z domowników miał swoje miejsce w ogrodzie. Dzieci mogły swobodnie się bawić o każdej porze dnia i nocy, zaś dorośli mieli swoją strefę do wypoczynku, czy też uprawy roślin, warzyw i owoców.

Zagospodarowanie ogrodu zależy w głównej mierze naszych od indywidualnych potrzeb. Inaczej wyglądają ogrody typowego ogrodnika, który uwielbia sadzić warzywa i owoce, natomiast odmiennie prezentują się ogrody służące do pielęgnacji kwiatów lub typowego wypoczynku.

Jeżeli mamy dzieci powinniśmy pomyśleć o wydzieleniu im strefy do zabawy, zastanowić się nad lokalizacją piaskownicy, huśtawki, trampoliny, czy też basenu. Jeżeli chcemy urządzać wieczorne spotkania to na pewno przyda nam się miejsce do grillowania, altanka lub specjalne patio.

Planując swój ogród nie można pominąć ważnej kwestii, jaką jest oświetlenie. Odpowiednio rozplanowany rozkład lamp ogrodowych pozwoli czerpać korzyści z ogrodu nawet po zmroku. Nasze dzieci będą mogły bezpiecznie bawić się do późnych godzin w swoich piaskownicach lub grając w piłkę, zaś dorośli przyjemnie spędzą czas grillując na świeżym powietrzu.

Ogród – kwiaty, dekoracje i oświetlenie

W każdym ogrodzie spotkamy się w licznymi kwiatami oraz krzewami. Kupując rośliny do swojego ogrodu trzeba pamiętać, że one stale rosną i zmieniają swoją wielkość. Oprócz tego ważne, jest, aby nasz ogród prezentował się ozdobnie o każdej porze roku. Dlatego trzeba wybrać odpowiednie kwiaty i wcześniej je posadzić, aby o każdej porze roku w ogrodzie znajdowało się coś atrakcyjnego. Latem kwitnie większość roślin, zaś dodatkowe sadzenie kwiatów cebulowych, które pięknie rozkwitają jesienią lub wczesną wiosną urozmaici nasz ogród także w innych porach roku.

Kwiaty do ogrodu

Większość kwiatów wiosennych typu tulipany, hiacynty i krokusy, szybko przekwita i żółknie, dobrym rozwiązaniem jest wykopanie cebulek wiosennych kwiatów i posadzenie w ich miejsce kwiatów rozkwitających latem. Do najczęściej wybieranych letnich kwiatów należą:

  • piwonie
  • liliowce
  • mieczyki
  • floksy
  • bratki
  • stokrotki

Jeżeli chcemy, aby po zakończeniu wakacji ogród dalej wyglądał dekoracyjnie to warto posadzić jesienne kwiaty np. jeżówki, dalie znane, jako georginie, pacioreczniki zwane kannami oraz astry. Oprócz jesiennych kwiatów, piękną atmosferę stworzą drzewka i krzewy liściaste – berginie, żurawki oraz klony. Jesień pełna kolorowych liści zachwyci nas paletą barw z przewagą czerwieni, pomarańczy, żółci oraz brązu.

Dekoracje do ogrodu

W każdym ogrodzie trzeba zaplanować miejsce relaks oraz wypoczynek dla siebie i dzieci. Warto wybrać się do kilku sklepów ogrodniczych i przejrzeć ich asortyment. Dowiedzieć się więcej o rodzajach polecanych mebli, grillach, gotowych altankach, domkach i zabawkach dla dzieci. Chcesz mieć ogród typowo wypoczynkowy? Rozejrzyj się za zestawami leżaków, basenami rozkładanymi lub stałymi i altankami. Wolisz pielęgnować rośliny, warzywa i owoce? Poszukaj niezbędnych narzędzi i akcesoriów ogrodniczych, aby Twoja praca i zbiory były efektywne. Warto wcześniej zastanowić się, nad czym nam zależy i jak chcemy spędzać czas w naszym ogrodzie. Dzięki jasno wyznaczonym celom właściwie zaplanujemy całą działkę, miejsca na uprawę roślin, rekreację oraz relaks.

Oświetlenie do ogrodu – podstawowe lampy ogrodowe

Nastrój w ogrodzie bardzo pomaga zbudować odpowiednie oświetlenie. Zapewni one nie tylko bezpieczeństwo Tobie, Twoim dzieciom i znajomym, ale również pozwoli na zabawę i przebywanie na świeżym powietrzu do późnego wieczora. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie instalacji elektrycznych na etapie planowania zagospodarowania ogrodu, wówczas unikniemy przesadzania roślin i niszczenia wyrośniętych do tej pory drzew i krzewów.

Polecany – Odstraszacze na krety – czy ultradźwięki zadziałają?

Obecnie na rynku oświetleniowym można z łatwością dostać przeróżne lampy ogrodowe. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy:

  • lampy ogrodowe wiszące – pięknie odbijają światło od oczek wodnych, basenów, czy fontann; pasują do oświetleń tarasów i altanek
  • lampy ogrodowe stojące – przypominają latarnie, dostępne są w różnych wysokościach; za ich pomocą można oświetlić ścieżki, zejścia ze schodów, nietypowe rośliny lub obiekty
  • kinkiety ogrodowe – doskonale oświetlą budynek, taras lub altankę; można zastosować je w załamaniach budynku i dzięki temu estetycznie oświetlić elewację

Właściwie oświetlony ogród to gwarancja bezpieczeństwa – lampy ogrodowe oświetlą wszystkie szlaki komunikacyjne, dzięki temu unikniemy wypadków, a także sprawnie odstraszymy nieproszonych gości.

Zobacz ofertę lamp ogrodowych: https://www.sklep.kaja.com.pl/lampy-ogrodowe-c-57_60.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *