Zwierzęta mogą być przyczyną alergii

Skażenie atmosfery, chemizacja produktów żywnościowych i kosmetyków powoduje, że wielu z nas boryka się z problemem odczynów uczuleniowych, niestety coraz częściej także o dość agresywnym przebiegu. Warto pamiętać, że także pies czy kot może być przyczyną uczulenia.
Bardzo cenne są wskazówki specjalistów, którzy mają doświadczenie, jeśli chodzi o reakcje alergiczne. Jedna z nich mówi o tym, że należy dbać o higienę domowych zwierząt. Niestety rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że sierść psa czy kota jest przyczyną uczulenia. Nawet, jeżeli w naszym mieszkaniu od zawsze były zwierzaki, to i tak w każdym momencie można się uczulić na sierść. Ważne jest zatem dbanie o ich czystość, ale również o miejsca, w którym one bawią się czy jedzą. Mieszkanie musi być regularnie dezynfekowane z sierści, powinno się dodatkowo wykorzystać filtry powietrza. Zwierzaki nie powinny także spać tam gdzie człowiek, a chwilę po zabawie z pupilkiem natychmiastowo powinno się umyć ręce. Nie przestrzegając podstawowych zasad łatwo o zaniedbanie higieny, co skutkuje oczywiście chorobami czy alergią.

Symptomy alergii to m. in. podrażniona skóra, wysypka, katar, a także wstrząs anafilaktyczny, który w istotny sposób zagraża życiu. Objawów oczywiście może być dużo więcej, bo wszystko zależy od produktu, który zjedliśmy bądź też zastosowaliśmy na ciało. W wieku dziecięcym pospolite są uczulenia na artykuły spożywcze, a reakcją organizmu na dany produkt jest biegunka, wymioty, lub ból brzucha. Warto mieć świadomość, że także całkowicie zdrowy, dojrzały człowiek w pewnym momencie może mieć problemy z uczuleniem. U dorosłych można zaobserwować uczulenia na konkretne medykamenty, produkty kosmetyczne czy pyłki. W każdej sytuacji konieczna jest kontrola u specjalisty, który nakaże wykonanie stosownych badań i podejmie leczenie. Odpowiednim miejscem do diagnozowania i leczenia alergii są  poradnie alergologiczne, dzięki którym można raz na zawsze pozbyć się dokuczliwej alergii.

grafika: sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *