Rejestracja w urzędzie pracy – raport Zielonej Linii

Zdecydowana większość Polaków w sytuacji utraty pracy podejmuje decyzję o rejestracji w urzędzie pracy. Czy proces rejestracji jest skomplikowany?

Szukając odpowiedzi na powyższe pytanie konsultanci Zielonej Linii w lutym br. przeprowadzili badanie ankietowe wśród klientów infolinii urzędu pracy.

Wszyscy uczestnicy badania byli zarejestrowani w urzędzie pracy, przy czym zdecydowana większość dokonywała rejestracji raz (45 proc.) lub tylko dwa razy (35 proc.).

Aby zweryfikować jak często zdarza się odmowa, konsultanci zapytali respondentów o to, czy kiedykolwiek odmówiono im rejestracji w urzędzie pracy. W odpowiedzi usłyszeli, że tylko co dziesiątemu ankietowanemu nie udało się zarejestrować. Z czego to wynika? Okazuje się, że najczęściej odmowa była spowodowana brakiem wszystkich, wymaganych dokumentów (50 proc.) oraz niespełnianiem warunków niezbędnych do nabycia statusu osoby bezrobotnej (33 proc.). Aby uniknąć sytuacji, w której urząd pracy ma prawo odmówić rejestracji, warto wcześniej przygotować się do tego procesu. Na stronach internetowych urzędów pracy są dostępne informacje na temat wymaganych dokumentów do rejestracji. Dodatkowo, w razie wątpliwości, warto skonsultować się z konsultantem Zielonej Linii, dostępnej pod numerem telefonu 19524.

Czy proces rejestracji w urzędzie pracy jest skomplikowany? Zdaniem większości ankietowanych – nie jest (81 proc.). Wystarczy zgłosić się z kompletem dokumentów do urzędu, poczekać na spotkanie z urzędnikiem i dokonać rejestracji. Warto przy tym wspomnieć, że polskie urzędy pracy, idąc z duchem czasu, coraz częściej wprowadzają możliwość rezerwacji terminu rejestracji przez Internet. Dzięki temu można uniknąć kolejek i zaoszczędzić czas. Po rezerwacji terminu przez Internet przychodzimy do urzędu pracy z kompletem dokumentów na ustaloną godzinę. Proces rejestracji jest nie tylko szybszy, ale także – dzięki naszemu nastawieniu – przyjemniejszy, przy czym w urzędzie spędzamy minimum czasu.

Pomysł rejestracji przez Internet, zdaniem ankietowanych, jest dobrym rozwiązaniem. Pojawiły się jednak głosy, że w związku z tego rodzaju rejestracją, mogą pojawić się także pewne problemy. Jakie to problemy i z czego one wynikają? O tym można przeczytać w pełnej wersji raportu, która jest dostępna na stronie Zielonej Linii.

Więcej praktycznych artykułów i najnowszych wiadomości z rynku pracy można znaleźć na: https://www.facebook.com/zielonalinia19524

PR

LA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *