Dlaczego im się udało?

Codziennie bombardowani jesteśmy kryzysowymi wiadomościami. Gospodarka zwalnia, umowy śmieciowe zatruwają młodym życie, a tu jeszcze zwalniają pracowników w Tychach. Skoro jest tak źle, to dlaczego w niektórych miejscach jest tak dobrze?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 12,5%. Bardzo niepokojący wynik (19,8%) osiągnęło województwo warmińsko-mazurskie. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w województwie wielkopolskim, w którym stopa bezrobocia była poniżej średniej i wynosiła 9,2%. To już w zasadzie dobra tradycja tego regionu. Jak to w życiu bywa sukces ma wielu, bardzo pracowitych ojców, ale i naturalnych sprzymierzeńców.

Ale to już było

Mimo, że minęło już bardzo wiele lat od wyzwolenia Polski spod zaborów to reperkusje tamtych lat są nadal widoczne. Potocznie uważa się, że zachodnie regiony Polski, które zarządzane były przez Prusy, wyszły na tym lepiej niż pozostała część kraju. Stąd też pozytywny stereotyp solidności, punktualności i sprawnego zarządzania. Jak wiadomo, chęć sprostania oczekiwaniom może niejako wymusić lub utrwalić odpowiednie zachowanie. A cechy powszechnie przypisywane Wielkopolanom sprzyjają skutecznemu prowadzeniu interesów. Sądząc po wynikach cytowanych badań, mieszkańcy regionu z tego dorobku chętnie korzystają.

Codziennie lepiej

Nawet najlepsze dziedzictwo nie pomoże, jeżeli nie ma się koncepcji rozwoju i energii potrzebnej do prowadzenia codziennej działalności. Dlatego tak cenna dla regionu jest przedsiębiorczość osób go zamieszkujących. Kreatywne podejście do biznesu to klucz otwierający drzwi do sukcesu. Prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa zyskują nie tylko uznanie klientów, ale przyciągają też najlepszych pracowników. Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska, dostawcy Platformy V-Desk: W branży IT w której działamy szczególnie ważna jest innowacyjność. Bez niej nie spełnilibyśmy rosnących oczekiwań klientów. Dlatego cały czas pracujemy nad nowymi funkcjonalnościami naszego systemu – tłumaczy Florkowska. Podobnego zdania jest Dawid Nowicki z firmy Neptis, operatora systemu Flotis.pl – Siłę firmy buduje się stopniowo, dzień po dniu i dlatego tak ważne jest aby mieć cel do którego się dąży. Każdy sukces cieszy, ale jednocześnie mobilizuje do dalszych działań.

Rozwojowi firm sprzyjają nie tylko umiejętności ich właścicieli, ale w zasadzie całe otoczenie na czele z kapitałem społecznym. W regionie nie brak dobrze wykształconych specjalistów, wciąż napływają nowi. Ciekawe możliwości stwarzają też fundusze europejskie, z których korzysta wielu przedsiębiorców, także tych stawiających na rynku pierwsze kroki.

Nie od razu dobrobyt zbudowano

Trudno jednoznacznie ocenić, który czynnik ma największy wpływ na rozwój poszczególnych regionów. Oprócz kwestii czysto ekonomicznych i historycznych w grę mogą wchodzić także te geograficzne. Wielkopolska leży na zachodzie kraju, co w pewnej mierze ułatwia prowadzanie interesów z sąsiadami. Stałego rozwoju nie zapewnią planowane ad-hoc akcje reklamowe i spektakularne nieprzemyślane inwestycje. Zamiast tego warto postawić na planowanie, ciężką pracę oraz podejmowanie odpowiednich decyzji w dobrym miejscu i czasie. Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania sprawy, przyda się także odrobina szczęścia.

PR
AF

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

1 Comment

 1. Avatar
  Marian Grudzień 18, 2012

  porzadne firmy to mają porządne produkty chociazby jak flotis czy neptis i wtedy interes sie kręci

  No votes yet.
  Please wait...
  Reply

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *