Implanty – nowoczesna metoda odbudowy zębów

Utrata choćby jednego zęba to duży problem estetyczny, ale także zdrowotny. Ubytek może powodować bóle głowy, zaburzenia w ustawieniu pozostałych zębów, problemy w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, a także negatywnie wpływać na kształt twarzy. Braki zębowe utrudniają również prawidłowe gryzienie, a to negatywnie oddziałuje na pracę układu trawiennego. Bardzo ważne, aby w przypadku utarty zęba, zadbać o jego uzupełnienie i wybrać odpowiednie protezy. Jednym z lepszych rozwiązań rekonstrukcji uzębienia są implanty stomatologiczne. Na czym polega to rozwiązanie? Kiedy zdecydować się na implant zębowy?

Implanty zębów – co to jest?

Implanty zębowe należą do najnowocześniejszych metod uzupełniania braków zębowych. Implant to śruba tytanowa lub cyrkonowa, która zastępuje korzeń zęba. Na śrubie mocowane są uzupełnienia protetyczne, czyli korony lub mosty, które przejmują funkcje utraconych zębów. Dzięki implantom można uzupełnić pojedynczy brak lub osadzić most. Implanty Gliwice mogą stanowić również element stabilizujący do protezy, pozwalający zlikwidować bezzębie.

Zalety implantów zębów

Implanty zębowe są doskonałą alternatywą do protez ruchomych, które mogą powodować duży dyskomfort u pacjentów. Największą zaletą implantów zębowych jest komfort, jaki zapewniają. Implanty wyglądają jak naturalne zęby, wymagają podobnej pielęgnacji. Pozwalają na komfortowe gryzienie, znoszą duże obciążenia. Wiele osób zastanawia się, czy implanty są trwałe jak prawdziwe zęby. Odpowiedź jest twierdząca. Rozwiązanie to jest bardzo trwałe, implanty mogą wytrzymać kilkadziesiąt lat. Oczywiście na trwałość implantów zębowych mają wpływ różne czynniki m.in. doświadczenie implantologa, regularne kontrole oraz odpowiednia pielęgnacja. Śruby są bezpieczne, tytan nie uczula i jest doskonale tolerowany przez ludzki organizm. Wszczepienie implantów nie wymaga ingerencji w inne zęby. Implanty zębów wpływają pozytywnie na wygląd twarzy. Wspierają prawidłowy zgryz, a także przeciwdziałają degradacji kości. Trwałe uzupełnienie zębów likwiduje kompleksy, sprawia, że pacjenci chętnie się uśmiechają i odzyskują pewność siebie.

Wszczepienie implantu – jak wygląda zabieg? 

Zabieg implantacyjny może być przeprowadzony niemal u każdego pacjenta. Obecnie, dzięki nowoczesnym metodom implantologii, znacząco maleje ilość przeciwwskazań. Głównym przeciwwskazaniem są choroby przewlekłe tj. nowotwory, AIDS, cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza. Aby rozpocząć procedurę implantacji, należy umówić się do implantologa. Konieczne jest wyleczenie pozostałych zębów, a także wykonanie zdjęć m.in. RTG oraz tomografii komputerowej. Po analizie badan dobry implantolog może ocenić stan kości i dobrać najlepsze rozwiązanie. W niektórych przypadkach konieczne są zabiegi dodatkowe np. podniesienie zatoki szczękowej czy przeszczep kości. Wszczepienie implantu zębowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zabieg jest niebolesny dla pacjenta. Przez kilka pierwszych dni może występować obrzęk oraz bolesność w operowanej okolicy. Dla komfortu pacjenta możliwe jest założenie koron tymczasowych, które zasłaniają braki zębowe. Proces gojenia i zrastania się implantu z kością trwa ok. 3-6 miesięcy. Po tym czasie lekarz odsłania implant i zakłada śrubę gojącą. Kolejny etap to pobranie wycisku i wykonanie uzupełnień protetycznych. Zakończeniem leczenia jest zamocowanie koron, które zastępują naturalny ząb. Co 6-12 miesięcy konieczne są wizyty kontrolne, pozwalające ocenić stan kości oraz higienę jamy ustnej. Implantologia na Śląsku jest bardzo dobrze rozwinięta, można znaleźć lekarza, który dobierze najlepszy implant zęba i profesjonalnie wykona zabieg wstawienia implantu https://www.hercka.pl/implantologia/.

Leczenie implantologiczne – ceny

Ceny leczenia implantologicznego są zróżnicowane, zależą od wieflu czynników. Ważny jest rodzaj implantu, marka, zakres zabiegu, a także rodzaj wybranego uzupełnienia protetycznego. Cena może wzrosnąć w przypadku, gdy konieczne jest wykonanie zabiegów umożliwiających implantacje. Warto pamiętać, że im dłużej zwleka się z uzupełnieniem zęba, tym koszty mogą być wyższe. Po kilku latach od utraty zęba może dojść do zaniku kości, a to wiąże się z koniecznością jej odbudowy.

Wstawienie implantu to doskonała metoda na odbudowę zęba. To rozwiązanie ma wiele zalet, implanty dają poczucie do korzystania z naturalnych zębów. Warto udać się do dobrego implantologa, który dobierze najlepszą metodę odbudowy zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *