Fluoryzacja zębów – czy warto?

Fluoryzacja zębów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym. Stanowi skuteczną ochronę przed próchnicą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dowiedz się, kiedy i dlaczego warto wykonywać zabieg fluoryzacji.

Fluor i jego właściwości

Fluor to pierwiastek, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego prawidłowa ilość pozwala na zachowanie zdrowych i mocnych kości, a także szkliwa zębów. Warto mieć jednak na uwadze, że zarówno w zbyt dużych, jak i zbyt małych ilościach może być szkodliwy.

Fluor odpowiedzialny jest przede wszystkim za wzmacnianie szkliwa zębów. Dzięki niemu zęby odporne są na działanie szkodliwych kwasów i bakterii. Ponadto fluor wspomaga remineralizację szkliwa, hamuje rozwój próchnicy, a także znacznie utrudnia tworzenie się kamienia nazębnego. Dostarczany jest do organizmu głównie poprzez orzechy, nabiał oraz rośliny strączkowe. Fluor jest również składnikiem wielu środków do higieny jamy ustnej.

Czym jest fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja to zabieg, który ma na celu pokrycie zębów fluorem w celu wzmocnienia szkliwa. Fluor nakładany jest na powierzchnię zębów w formie specjalnych żeli bądź pianek. Zabieg ten jest bezbolesny i bezpieczny, pod warunkiem, że wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym przez specjalistę.

Fluoryzacja wykonywana jest zawsze na dokładnie oczyszczonych zębach. Lekarz stomatolog usuwa wszelkie osady i resztki jedzenia z przestrzeni międzyrzędowych za pomocą specjalnych szczoteczek. Następnie nakłada preparat, który najczęściej przybiera formę żelu. Pozostawiony na zębach przez kilka godzin, tworzy barierę ochronną i wzmacnia szkliwo. Jeżeli zabieg wykonywany jest przy pomocy fluoru w piance, preparat usuwa się z powierzchni zębów po zaledwie kilku minutach.

Po zabiegu bardzo ważne jest, by nie jeść ani nie pić przez co najmniej kilka, a nawet kilkanaście godzin.

Fluoryzacja zębów – dla kogo?

Zabieg fluoryzacji zębów wykonać można w każdym gabinecie stomatologicznym. Jednym z nich jest np. AllSmiles Dental w Lublińcu. Zabieg polecany jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Fluoryzacja zapobiega powstawaniu próchnicy, która atakuje zęby niezależnie od wieku. Ponadto skutecznie chroni przed nadwrażliwością. Polecana jest przez stomatologów szczególnie po zabiegach higienizacyjnych, takich jak skaling czy piaskowanie. Często fluoryzację stosuje się także po wykonaniu zabiegu wybielania zębów.

Zabieg fluoryzacji – jak często wykonywać?

Ze względu na szkodliwość fluoru stosowanego w zbyt dużych ilościach, fluoryzacji nie należy wykonywać zbyt często. Zaleca się, by zabiegowi poddawać się dwa razy do roku w odstępie 6 miesięcy. Warto to robić szczególnie, że fluoryzacja nie należy do zabiegów drogich. Jest to jedna z najtańszych, oferowanych przez gabinety dentystyczne usług.

Konieczność fluoryzacji zębów najlepiej skonsultować ze swoim lekarzem. U niektórych osób może zachodzić konieczność znacznie częstszego pokrywania szkliwa fluorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *