Bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii – na co zwrócić uwagę?

Gastronomia to branża, która świadczy szeroki zakres usług. Niezwykle istotnym aspektem pracy w lokalach gastronomicznych jest bezpieczeństwo oraz higiena pracy. Dowiedz się, dlaczego jest to takie istotne i jakich zasad należy przestrzegać świadcząc tego typu usługi.

Zasady BHP – dlaczego tak ważne?

Jednym z najważniejszych, a tym samym najbardziej oczywistych aspektów lokalu gastronomicznego jest właściwy stan techniczny budynku. Należy zadbać przede wszystkim o wentylację, oświetlenie, a także odpowiednią temperaturę. W pomieszczeniu powinny znaleźć się apteczki i gaśnice. Istotne jest również przygotowanie miejsc pracy, które spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa i higieny. Pracownicy powinni mieć do dyspozycji w pełni sprawny sprzęt kuchenny, a także odzież, która chronić będzie przed niebezpiecznymi czynnikami.

Czynniki ryzyka w gastronomii

Pracując na kuchni codziennie ma się do czynienia z wieloma czynnikami, które mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i życie. Kucharze i pomoc kuchenna narażeni są m.in. na:

  • stłuczenia – resztki jedzenia i różnego rodzaju ciecze bardzo często spadają i rozlewają się na kuchenną podłogę, stanowiąc dość duże zagrożenie dla poruszających się po niej osób; chwila nieuwagi, pośpiech, a także nieodpowiednie obuwie mogą przyczynić się do bolesnego upadku, który w najgorszym wypadku może skutkować nawet złamaniem,
  • skaleczenia – to ryzyko związane z operowaniem ostrymi narzędziami,
  • oparzenia termiczne – gorąca para wodna czy też rozgrzany olej to czynniki, które mogą spowodować bolesne oparzenia, a w ekstremalnych sytuacjach nawet podpalenie,
  • kontakt z chemią – osoby pracujące na kuchni mają styczność z substancjami chemicznymi, które służą m.in. do dezynfekcji; przy nieumiejętnym posługiwaniu się nimi bądź przypadkowym rozlaniu mogą powodować poparzenia.

Osoby pracujące na kuchni są także narażone na bakterie i wirusy, które mogą powodować wiele chorób przenoszonych drogą kropelkową.

Profesjonalna odzież kucharska – jak chronić się przed wypadkiem?

Jednym z obowiązkowych elementów każdego kucharza bądź pomocy kuchennej jest wysokiej jakości odzież kucharska. Precyzyjnie dobrany strój, wykonany z wysokiej jakości materiałów jest w stanie znacznie zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa. Poszczególne elementy odzieży kucharskiej powinny spełniać wszelkie obowiązujące normy i przepisy, a także cechować się wyjątkową trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Szerokie i długie rękawy w bluzie kucharskiej, a także szerokie nogawki w spodniach minimalizują ryzyko poparzenia skóry, a obuwie z antypoślizgową podeszwą znacznie ogranicza możliwość poślizgnięcia się na mokrej powierzchni. Usztywniane czubki chronią także stopy przed uszkodzeniem w przypadku upuszczenia różnego rodzaju przedmiotów.

Komfort i wygoda w pracy na kuchni

Wybierając odzież gastronomiczną uwagę należy zwracać także na komfort pracy kucharza. Materiał powinien zapewniać pełną swobodę ruchów i być idealnie dopasowany do sylwetki. Przewiewna tkanina pozwala skórze oddychać, a tym samym zapewni wysoką jakość komfortu i wygody przez cały dzień pracy. Decydując się na zakup odzieży, warto wybierać doświadczonych producentów, którzy doskonale zdają sobie sprawę ze specyfiki pracy na kuchni. Jednym z nich niewątpliwie jest Tedmar, który oferuje szeroki wybór odzieży gastronomicznej przeznaczonej zarówno dla kucharzy, jak i kelnerów.

Czytaj – Dlaczego żarówki LED to najlepsze rozwiązanie oświetleniowe na rynku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *