Rolety zewnętrzne – jakie będą najlepsze?

Rolety zewnętrzne to coraz bardziej popularne rozwiązanie w polskich domach. Posiadają one wszystkie zalety wewnętrznych osłon okiennych, a do tego mogą chronić także przed hałasem czy włamaniem. Dowiedz się, jakie są rodzaje rolet zewnętrznych i które będą najlepsze dla Twojego domu.

Zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są najbardziej wielofunkcyjnym sposobem na ochronę przed światłem z zewnątrz i upałami. Ich montaż pozwala także na obniżenie kosztów związanych z regulacją temperatury w pomieszczeniach. Inne zalety tych osłon okiennych to:

  • Izolacja termiczna – między szybą a powierzchnią rolety tworzy się poduszka powietrzna, która pozwala latem zachować we wnętrzu przyjemny chłód, a zimą zatrzymać ciepło.
  • Oszczędności – ochrona przed niekorzystnymi temperaturami nie tylko zapewnia komfort, ale także obniża rachunki za ogrzewanie czy pracę klimatyzacji.
  • Ochrona przed hałasem – żaden inny typ rolet tak skutecznie nie blokuje dźwięków z zewnątrz. Pozwala to spokojnie zasnąć i nie być budzonym ulicznym gwarem.
  • Poczucie bezpieczeństwa – rolety zewnętrzne stanowią dodatkową ochronę przed kradzieżą, zwłaszcza modele posiadające atesty antywłamaniowe.
  • Ochrona okna – ramy okienne pod wpływem promieni UV tracą swój pierwotny kolor. Rolety pozwalają tego uniknąć, ponieważ osłaniają okno w całości.
  • Zaciemnienie – osłony okienne montowane na zewnątrz zasłaniają całą szybę, w dodatku wykonane są z blokujących światło materiałów. Umożliwia to całkowite zaciemnienie pomieszczeń i ułatwia zasypianie.

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Sposób montażu rolet zewnętrznych w dużej mierze zależy od tego, kiedy się na nie zdecyduje. Niektóre modele wymagają instalacji jeszcze przed wykończeniem elewacji domu. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Rolety można zamontować także przy pomocy:

  • Kasety nadprożowej. Mocuje się ją do części elewacji tuż nad oknem. Staje się częścią konstrukcji, przez co musi być zaplanowana już podczas budowy domu.
  • Kasety podtynkowej. Montowana tuż pod nadprożem. Dobrym momentem na założenie takich rolet jest np. wymiana okien, dzięki czemu można je dostosować tak, aby kaseta ich nie zasłaniała.
  • Kasety naściennej. Jest ona przymocowana do ściany nad oknem. Tworzy przestrzeń, na której może osadzać się brud, ale nie zasłania okna.
  • Kasety nadokiennej. Przytwierdza się ją do ościeżnicy, przez co może zasłaniać część szyby i ograniczać dostęp do światła słonecznego. Nie wymaga jednak ingerencji w elewację.

Jaki system sterowania wybrać?

Dawniej dostępne były jedynie modele sterowane ręcznie z użyciem korby. Ich zasłanianie i odsłanianie wymagało użycia siły i zajmowało trochę czasu. Obecnie nadal można je kupić i stanowią najtańszy rodzaj rolet zewnętrznych. W ofercie sklepu Rolety-Żaluzje dostępne są także osłony zewnętrzne z elektrycznym systemem sterowania. Jest to znaczne udogodnienie, które pozwala za pomocą jednego przycisku zaciemnić cały dom.

Poznaj także – Bezramowe okna. Sekret nowoczesnej architektury.

Wybór rolet zewnętrznych to decyzja na długie lata i duża inwestycja. Warto więc dobrze ją przemyśleć i dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, aby wybrać model najlepiej dopasowany do swojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *