O czym pamiętać, decydując się na projekt domu jednorodzinnego?

Samodzielny, wolnostojący budynek, w którym będziesz mógł zamieszkać wraz z całą rodziną, to być może jedna z największych lub nawet największa inwestycja w Twoim życiu. O czym warto pamiętać, wybierając projekt domu jednorodzinnego? Zwróć uwagę na tych kilka kwestii, aby w przyszłości nie żałować swojej decyzji!

Gotowy projekt czy plan stworzony na zlecenie?

Biura architektoniczne mają w ofercie możliwość wyrysowania planu od zera, na podstawie dokładnych wytycznych inwestora, biorąc pod uwagę możliwości konkretnej działki oraz jej ograniczenia, a także postępując w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Wybierz tę opcję, gdy chcesz, aby Twój projekt domu jednorodzinnego był unikatowy, bo masz nietypowe potrzeby, a nie znajdujesz nic wśród gotowych propozycji, co by im odpowiadało. Pamiętaj jednak, że wówczas cały proces potrwa dłużej – nawet kilka miesięcy, podczas gdy kupno tego już sporządzonego rysunku wymagałoby jedynie adaptacji do konkretnej parceli.

Jaką powierzchnię użytkową i zabudowy wybrać?

Wielkość budynku to jedna z najważniejszych kwestii, które należy rozważyć. Im większy, tym bardziej przestronny i wygodniejszy, ale również trudny do ogrzania, sprzątania, a nawet sprzedania w przyszłości. Weź pod uwagę powierzchnię zabudowy, aby była ona dostosowana do możliwości posiadanej działki i uwzględniała także zagospodarowanie terenów zielonych na ogród czy miejsce do rekreacji. Z kolei metraż użytkowy ma duże znaczenie, bo od niego zależy to, ile osób będzie mogło tam zamieszkać. Twój projekt domu jednorodzinnego powinien być optymalny – nie za duży ani nie za mały w stosunku do aktualnych potrzeb i możliwości.

Przeczytaj również: Rynek mieszkań deweloperskich w Polsce

Ile sypialni powinien mieć dom?

Ilu ludzi, tyle różnych potrzeb – nie da się ukryć, że to, co jest dobre dla jednego inwestora, będzie nieodpowiednie dla innego. Wybierając projekt domu jednorodzinnego, zwróć uwagę na liczbę sypialni. Powinno ich być tyle, ilu domowników – lub o jedną mniej, jeśli gospodarze pragną mieszkać razem w jednej większej. Jeśli planujesz gniazdko dla rodziny czteroosobowej lub większej, zadbaj też o przynajmniej dwie łazienki – dzięki temu unikniecie dyskomfortu związanego z codziennym użytkowaniem tych pomieszczeń.

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Jeszcze na etapie kupowania planu lub projektowania warto dokładnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób najczęściej użytkuje się poszczególne pomieszczenia. Obecnie bardzo często inwestorzy wybierają projekty domów jednorodzinnych z kuchnią otwartą – połączoną z jadalnią i salonem. Nie brakuje jednak wciąż tradycjonalistów, którzy lubią, gdy ma ona charakter zamknięty. To bardzo indywidualna kwestia, którą trzeba rozważyć.

O czym pamiętać, wybierając projekt domu?

Skorzystaj z usług lokalnego projektanta, który najlepiej zna warunki zagospodarowania konkretnych terenów i potrafi doradzić najkorzystniejsze rozwiązania architektoniczne. Zarówno kupując gotowy projekt domu jednorodzinnego, jak i zlecając stworzenie go od zera, można uzyskać budynek swoich marzeń. Nie bój się po niego sięgnąć – poświęć odpowiednio dużo czasu, by przeanalizować, czego od niego oczekujesz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *