Współczynnik przewodzenia ciepła a grubość wełny skalnej. To musisz wiedzieć

Czy grubość wełny wpływa na sam współczynnik przewodzenia ciepła? Nie – współczynnik ten jest wartością stałą dla danego materiału, niezależnie od jego grubości. Grubość jednakże ma znaczący wpływ na izolacyjność cieplną przegrody

Jaki współczynnik przewodzenia ciepła ma wełna skalna?

Wełna skalna cechuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Im niższa jest wartość lambda, tym wyższa izolacyjność cieplna materiału. To realnie przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania – mniej energii ucieka z domu, dlatego mniejsze są nakłady na opał, ale też na klimatyzację (dobrze izolowany dom mniej nagrzewa się latem). Producenci mają ustawowy obowiązek informowania konsumentów o właściwościach technicznych konkretnego materiału. W sklepach produkty są szczegółowo opisywane https://www.diamondexpert.pl/kategoria/welna-skalna/, dlatego możesz podjąć świadomą decyzję zakupową.

Współczynnik przewodzenia ciepła wełny skalnej zazwyczaj waha się w granicach 0,034 do nawet 0,04 W/(mK). Najlepiej jest znaleźć kompromis między grubością warstwy izolacyjnej, a jej skutecznością. O ile nie ma to znaczenia na poddaszu użytkowym, o tyle wpływa na zmniejszenie metrażu pomieszczeń użytkowanych codziennie. Nie jest więc obojętne, co wybierzesz.

Inne istotne cechy wełny skalnej

Ocieplając dom, skupiasz się na materiałach, które dobrze izolują przed chłodem, zapewniając komfort termiczny domownikom. Zależy Ci jednak również na innych parametrach, dlatego oprócz grubości izolacji, zwracasz uwagę na jej potencjał. W przypadku wełny skalnej możesz oczekiwać także wysokiego poziomu ochrony przed hałasem. Izolacja akustyczna sprawia, że do wnętrza wpada mniej decybeli z zewnątrz, co jest ważne np. w budynkach zlokalizowanych przy torach kolejowych czy drogach. Z tego względu wełnę skalną wykorzystuje się także w konstrukcjach dźwiękochłonnych, np. sufitach podwieszanych.

Fakt, że wełna skalna jest odporna na oddziaływanie ognia i nie nagrzewa się w kontakcie z płomieniami, sprawia, że wykorzystuje się ją również do izolacji kominów oraz kominków domowych.

Decydując się na wełnę skalną z wysokim współczynnikiem lambda, zyskujesz ocieplenie domu zgodne z aktualnymi przepisami oraz wymogami. Ponadto izolacja chroni przed hałasami i rozprzestrzenianiem się ognia w czasie pożaru. Na uwagę zasługuje też to, że nie odkształca się ani nie traci swoich właściwości. Nawet po latach ciesząc się komfortem termicznym życia w dobrze ocieplonym budynku.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.