Ukąszenie przez kleszcza – co zrobić, by nie zarazić się boreliozą?

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które spotkać można na łąkach i w lasach. Coraz częściej pojawiają się też na osiedlowych trawnikach. Pomimo że nie wyglądają zbyt groźnie, przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, z których najbardziej znaną jest borelioza. Sezon na kleszcze trwa właściwie cały rok z nasileniem wiosennym i jesiennym. Co zrobić, by uniknąć ugryzienia? Jakie badania wykonać w przypadku ukąszenia?


Dlaczego ugryzienie przez kleszcza jest tak niebezpieczne?

Kleszcze są pajęczakami, których pierwsza faza żerowania odbywa się na myszach. Bardzo często zarażają się od nich chorobami, które w późniejszym czasie przenoszą na kolejnego żywiciela. Ukąszenie przez kleszcza bardzo łatwo jest przeoczyć, a niecharakterystyczne objawy sprawiają, że często nie kojarzymy naszych dolegliwości z ugryzieniem przez kleszcza.

Najczęstszymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. O ile na KZM można się zaszczepić, to borelioza jest chorobą, przed którą nie możemy się w zasadzie obronić. Kleszcze przenoszą jednak zdecydowanie więcej patogenów takich jak anaplazmoza, erlichioza czy bartonelloza. Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia, warto dokładnie oglądnąć ciało po spacerach w miejscach szczególnie narażonych na żerowanie kleszczy. To podstawa, która pozwala usunąć intruza, zanim wkuje się w naszą skórę. Ponadto, kiedy jednak nie uda się uniknąć ukąszenia warto przeprowadzić badanie kleszcza. Można je wykonać poprzez stronę https://blumedpoland.pl/badanie-kleszcza/

Warto wiedzieć, że kleszcze są bardzo wybredne i rzadko wbijają się w skórę od razu. Bardzo często długo chodzą po ciele, zanim znajdą odpowiednie miejsce. To dlatego po powrocie z lasu warto dokładnie oglądnąć swoje ciało i starannie wytrzepać ubranie.
Kiedy jesteśmy najbardziej narażenie na ukąszenie?

Największą aktywność pajęczaki te wykazują wczesną wiosną. Okres ten trwa mniej więcej do połowy maja, by później się uspokoić i powrócić na przełomie września i października. Tak naprawdę kleszcze spotkać można przez cały rok. Są one aktywne, gdy temperatura przekroczy 5 stopni Celsjusza. Jedynym całkowicie bezpiecznym okresem jest zima, ale pod warunkiem, że temperatura spada poniżej zera.

Kleszcze uwielbiają wysokie trawy i niewielkie krzewy, nie jest prawdą, że spadają na ludzi z drzew. Wbrew powszechnej opinii nie potrafią też latać. Przyczepiają się przeważnie do naszych nóg. Długie spodnie spryskane środkami na bazie permetryny skutecznie zabijają te pajęczaki i zdecydowanie poprawiają nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że kleszcze są groźne nie tylko dla ludzi, ale także dla naszych zwierząt. Mając w domu psa, trzeba uważać, bo na swoim futrze może dostarczyć nieproszonego gościa prosto do naszego domu.
Jakie są objawy boreliozy? Które badania warto wykonać?

Odpowiednio szybkie wyjęcie kleszcza powinno zminimalizować ryzyko zarażenia się boreliozą. Krętki bytuj w jelitach pajęczaków i do rozpoczęcia wędrówki ku śliniankom potrzebują krwi. Liczne badania pokazują, że potrzeba przynajmniej kilku godzin żerowania, by kleszcz mógł wstrzyknąć nam patogeny boreliozy. Oczywiście nie jest to regułą, nigdy bowiem nie wiemy, czy chwilę przed naszym ukąszeniem nie miał on innego żywiciela, który uaktywnił krętki boreliozy.

Odpowiednie wyjęcie to jednak podstawa, która pomaga uniknąć zakażenia. Objawem, który w 100% potwierdza boreliozę, jest rumień wędrujący. Niestety występuje on u mniej więcej 50% chorych. Niepokój powinny wzbudzić w nas objawy grypopodobne i ogólne osłabienie organizmu.

Badaniami, które warto wykonać w celu potwierdzenia boreliozy, jest Western Blot, który można wykonać po 2-3 tygodniach od ukąszenia. Wielu lekarzy na pierwsze badanie wybiera test ELISA, który charakteryzuje się mniejszą skutecznością, ale jest tańszy od WB. Jedyną skuteczną formą leczenia boreliozy jest antybiotykoterapia.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.