LeczenieSpołeczeństwoStomatologiaZdrowie i uroda

Leczenie kanałowe

Prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej, a także wizyty kontrolne u dentysty to gwarancja zachowania zębów w dobrej kondycji. Istnieją jednak sytuacje, gdy dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Właśnie wtedy potrzebuje on odpowiedniego leczenia. Nierzadko wymaganą metodą jest leczenie kanałowe.

Czym jest leczenie endodontyczne?

Dla wielu pacjentów leczenie kanałowe, zwane również endodontycznym, jest jedynym sposobem na uratowanie już chorego zęba. Miazga jest tkanką bogatą w naczynia krwionośne i nerwy. Chora miazga musi zostać całkowicie usunięta zarówno z komory zęba, jak i z kanału korzeniowego. Wewnętrzna powierzchnia zęba jest kilkakrotnie dokładnie dezynfekowana, a następnie wypełniana i plombowana odpowiednim materiałem, który zapobiega rozwojowi bakterii. Jeśli ząb jest lekko uszkodzony, można go naprawić materiałem kompozytowym. Duże ubytki wymagają zastosowania leczenia protetycznego.

Leczenie kanałowe – wskazania do przeprowadzenia

Istnieje kilka wskazań do leczenia kanałowego. U większości pacjentów takie leczenie jest następstwem występowania zapalenia miazgi zęba. Zapalenie miazgi to powikłanie związane z obecnością nieleczonej próchnicy. Właśnie dlatego tak bardzo ważne są wizyty kontrolne u lekarza dentysty, przeprowadzane minimum raz na pół roku. Ząb z zapaleniem miazgi jest wrażliwy na zmiany temperatury i nacisk, z tego względu może być bardzo bolesny. Jednak w niektórych przypadkach chory ząb nie daje widocznych objawów.

Ból przy leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe powoduje dyskomfort u pacjenta, ale jest to zabieg bezbolesny. Zabieg ten wykonuje się przy użyciu znieczulenia miejscowego. Znieczulenie łagodzi ból, umożliwiając stomatologowi przeprowadzenie leczenia.

Ząb bez miazgi nie powoduje bólu. Ząb, w którym z powodu próchnicy miazga uległa już tak destrukcyjnym zmianom po prostu nie jest unerwiony. Jednak bezpośrednio po zabiegu, pacjentowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe. Spowodowane są one nadmierną wrażliwością zęba. Ból, który nie ustępuje po leczeniu, może być objawem wciąż utrzymującego się stanu zapalnego. Więcej szczegółów o leczeniu kanałowym możecie znaleźć na stronie Dentacity (dentysta Warszawa).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *