Jak utrwalić nowe nawyki – porady zdrowotne

Podjęcie noworocznego postanowienia lub narzucenie nowego nawyku może czasami być trudne i kuszące jest rzucenie ręcznika przy najmniejszym niepowodzeniu.

Jednak tworzenie dobrych, nowych nawyków i/lub pozbycie się złych, starych może naprawdę zmienić twoje życie. Nawet najmniejsza zmiana może zrobić dużą różnicę.

Jeśli chodzi o nawyki, to, co działa na jedną osobę, może nie działać na kogoś innego. Na przykład wstawanie na siłownię o 6 rano może być dla niektórych świetne, ale dla innych koszmarem.

Chodzi o znalezienie nawyków, które działają dla Ciebie i pasują do Twojej indywidualnej osobowości i sytuacji – a następnie utrwalenie ich.

Oto dziesięć najważniejszych wskazówek – porad zdrowotnych, które pomogą utrwalić nowe nawyki:

1. Wybierz swój nowy nawyk

Może wydawać się to oczywiste, ale wybranie nowego nawyku lub nawyków jest pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić. Określ dokładnie, co chcesz zrobić. Na przykład powiedzenie „Chcę zadbać o formę” jest świetne, ale bądź konkretny, np. „Idę na siłownię trzy razy w tygodniu”.

2. Poznaj swoje dlaczego

Dowiedz się, dlaczego chcesz wyrobić sobie nowy nawyk. Znajomość swojego „dlaczego” pomoże ci trzymać się nawyku, pozostać zmotywowanym i wzmocnić jego znaczenie. Na przykład: „Idę na siłownię, ponieważ mój lekarz powiedział, że jeśli nie zacznę ćwiczyć, grozi mi choroba serca”.

3. Bądź realistą

Podejdź realistycznie do swojego nowego nawyku. Zacznij od małych rzeczy i buduj, w przeciwnym razie możesz narazić się na rozczarowanie. Jeśli chcesz medytować przez godzinę każdego dnia, zacznij od małych rzeczy (tylko kilka minut każdego dnia) i rozwijaj z czasem.

4. Zapisz to

Spisanie swoich postanowień lub nowych nawyków pomaga je utrzymać, zapewnia odpowiedzialność i zapewnia pisemny zapis do sprawdzenia.

5. Zrób to regularnie

Kształtowanie nowych nawyków wymaga czasu, a im więcej robisz coś, tym większe jest prawdopodobieństwo, że stanie się to normalną częścią twojego życia. Upewnij się więc, że regularnie wykonujesz swój nowy nawyk i zaplanuj go, abyś miał większe szanse się go trzymać.

6. Przygotuj się na niepowodzenia

Każdy doświadcza niepowodzeń lub nieoczekiwanych wydarzeń, które mogą wykoleić najlepiej ułożone plany. Nie bądź dla siebie zbyt surowy, jeśli się pomylisz – po prostu zresetuj, trzymaj się kursu i nie poddawaj się!

7. Mierz swoje postępy

Mierzenie postępów daje prawdziwe poczucie osiągnięcia, więc upewnij się, że śledzisz to, co robisz. Jeśli zaczniesz biegać, mierz czas, kiedy zaczynasz i sprawdzaj swoje postępy kilka tygodni później.

8. Bądź przygotowany!

Ułatw sobie wytrwanie w nowym nawyku, myśląc z wyprzedzeniem i będąc przygotowanym. Na przykład, jeśli zaczynasz pływać rano przed pracą, spakuj wszystko poprzedniej nocy, aby łatwo było chwycić sprzęt i wyjść z domu.

9. Sparuj to

Połączenie nowego nawyku z czymś, z czego już się cieszysz, może ułatwić utrzymanie nowego nawyku. Jeśli już lubisz słuchać muzyki lub podcastów, załóż słuchawki, robiąc nowy nawyk, taki jak wieczorny spacer.

10. Poznaj swoje wyzwalacze

Pomyśl o rzeczach, które mogą utrudniać ci trzymanie się nowego nawyku i uważaj na nie. Na przykład, jeśli próbujesz zrezygnować ze słodkich smakołyków, nie mijaj piekarni ani nie zbliżaj się do słodkiej alejki w supermarkecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *