Polecane wiadomościPracaRodzinaSpołeczeństwo

Praca w Niemczech jako opiekunka – top 4 wymagania, jakie trzeba spełnić

Podjęcie decyzji o wyjeździe do pracy jako opiekunka osób starszych stanowi bardzo ważny krok w życiu każdego pracownika. Nie wystarczy złożyć aplikację i spakować najważniejsze rzeczy. Przyszła opiekunka do seniora powinna najpierw zaznajomić się ze specyfiką branży opiekuńczej i dopiero na tej podstawie poszukać atrakcyjnej oferty pracy w Niemczech. Jako że opieka nad starszymi cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, postanowiliśmy rozwiać wasze wątpliwości i wskazać wam 4 wymogi, bez których podjęcie pracy nie będzie możliwe.

Praca opiekunki w Niemczech – czy muszę posiadać doświadczenie w branży opiekuńczej?

Praca w Niemczech to sprawdzony sposób, by nie tylko podreperować domowy budżet, ale również podszkolić nabyte dotąd umiejętności i poszerzyć własne horyzonty. Wydawać by się zatem mogło, że praca opiekunki w Niemczech stawia przed potencjalnymi kandydatami multum wymogów, jakie należy spełnić, wysyłając aplikację do agencji pośredniczącej. Otóż niekoniecznie! Branża opiekuńcza ma bardzo specyficzny charakter, co oznacza, że doświadczenie na podobnym stanowisku nie zawsze jest wymagane. Niekiedy wystarczy pozytywne nastawienie lub możliwość pochwalenia się własnym doświadczeniem życiowym. Często zdarza się, że opiekunki decydują się na pierwsze zlecenie, mimo że dotychczas miały kontakt z osobami starszymi wyłącznie w rodzinie. W tej pracy liczy się przede wszystkim podejście do powierzonych obowiązków oraz chęć dalszej nauki.

Oczywiście nie w każdej sytuacji doświadczenie nie będzie wymagane! Pamiętajmy, że pośrednik powinien poinformować was o obowiązujących wymaganiach, które często różnią się w zależności od stanu zdrowia podopiecznego. Jeśli zlecenie dotyczy opieki nad seniorem z demencją, który wciąż jest mobilny, niewątpliwie osoby bez doświadczenia będą miały spore szanse, by dostać zatrudnienie.

Oferty pracy w Niemczech jako opiekunka i wiele więcej znajdziesz tutaj.

Czy opiekunka osób starszych musi znać język niemiecki?

Znajomość języka niemieckiego to kolejna niezwykle istotna kwestia, jakiej nie możemy pozostawić obojętnie. Mniej doświadczone opiekunki osób starszych często bowiem zastanawiają się, czy umiejętności językowe są konieczne. Zacznijmy zatem może od podstawowej kwestii. Otóż współpraca z podopiecznym powinna być oparta na komunikacji oraz poczuciu zaufania i bezpieczeństwa. Brak znajomości języka niemieckiego mógłby natomiast okazać się dużą przeszkodą. Co to oznacza? Przyszła opiekunka do seniora powinna znać niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Z czasem pewne umiejętności same do was przyjdą, a komunikacja przestanie stanowić wyzwanie. Ciekawym rozwiązaniem jest niemiecki dla opiekunek. Mamy tutaj na myśli kursy przygotowujące do podjęcia zlecenia, które oferują pośredniczące agencje zatrudnienia. Kurs jest oparty o słówka i wyrażenia niezbędne podczas pracy ze starszymi ludźmi.

Wykształcenie medyczne – czy jest wymagane w branży opiekuńczej?

Opiekunka osób starszych najczęściej odpowiedzialna jest za przygotowywanie posiłków, podawanie leków i pomaganie podopiecznemu w czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych. Do jej obowiązków należeć może też dbałość o samopoczucie psychiczne seniora oraz zapewnienie codziennej dawki aktywności fizycznej. Lista ta jest uwarunkowana ogólnym stanem zdrowia podopiecznego. Być może część z was zastanawia się teraz, czy wykształcenie medyczne jest wymagane. Agencje pośredniczące nie kładą na ten aspekt szczególnego nacisku, co oznacza, że nie jest to warunek konieczny. Niemniej jednak warto pamiętać, że wykształcenie kierunkowe może być w niektórych sytuacjach przydatne.

Pośrednicząca agencja zatrudnienia, z którą zdecydujecie się niebawem współpracować, zapewni wam kurs pierwszej pomocy oraz dodatkowe szkolenia, które przyspieszą proces adaptacji w nowej rzeczywistości.

Profesjonalna opiekunka osób starszych – czyli jaka?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech każdego dnia może nieść różnego rodzaju wyzwania, które wymagają odpowiedniego podejścia. Osoby starsze, które zmagają się z chorobami przewlekłymi, a niekiedy także są stale unieruchomione lub poruszają się na wózku, mogą bowiem wykazywać agresywne zachowania. Aby jednak praca opiekunki nie wpłynęła negatywnie na wasze samopoczucie, należy pamiętać o sobie! Dobra opiekunka do seniora to osoba, która jest cierpliwa, empatyczna czy wyrozumiała. Dodatkowo powinna lubić pracę ze starszymi ludźmi, nie traktować pewnych sytuacji personalnie i wiedzieć, jak reagować, gdy współpracuje z trudnym seniorem.

Wspominamy o tym dlatego, że brak dbałości o zdrowie psychiczne i fizyczne często prowadzi do zespołu wypalenia opiekunki. Spędzony za granicą czas wykorzystajcie też na rozwijanie własnych zainteresowań, by z czasem nie okazało się, że praca opiekunki w Niemczech przestała nieść satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *