Praca w Niemczech – jak jej szukać?

Znalezienie pracy w Niemczech wydaje się pozornie bardzo łatwe. Nie jest to jednak reguła, że zawsze znajdziesz coś „od ręki” i to o czym marzysz. Ofert niby dużo, ale jak przyjdzie co do czego, nie jest już tak kolorowo. Co więc robić, gdzie szukać dobrych ofert pracy w Niemczech?

Zacznij do znajomych!

Może znasz kogoś, kto wyjeżdża regularnie za granicę i dobrze mu się tam wiedzie? Nawet jeśli jest to osoba z dalszego kręgu znajomych lub w ogóle ci obca, postaraj się do niej dotrzeć przez krąg znajomych. Najlepiej jest, gdy wyjeżdża się na sprawdzony grunt, nie obawiając się, że ktoś cię oszuka. Dobrze znać też od razu warunki pracy i wysokość płacy, wtedy jedzie się na „gotowe” i można sobie wszystko zaplanować.

Prasa i Internet

Wiele osób szuka z powodzeniem pracy przez Sieć. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „praca Niemcy” a ukaże się twoim oczom masa linków, prowadzących do konkretnych ofert. Oczywiście, musisz bardzo uważać na fałszywych, nieuczciwych pracodawców, którzy chcą często wyłudzić trochę grosza. Są tacy., którzy decydują się na podpisanie umowy bardzo szybko, bez sprawdzenia dokładnie danych firmy, ponieważ liczy się dla nich szybki zarobek. Jest to jednak duży błąd.

Gdzie więc szukać przez Internet sprawdzonych ofert pracy? Najlepiej na stronie Europejskiej Służby Zatrudnienia EURES. Tak, jak wskazuje nazwa, oferty dotyczą krajów należących do UE i są zebrane z wielu urzędów pracy w poszczególnych krajach. Co ważne, ubiegający się o pracę, dostaje nie tylko informacje o danej firmie, gdzie może być zatrudniony, ale też o kraju, do którego wyjedzie – czyli warunki życia, gospodarka, kultura itp.

Bezpośrednio w Agencjach Pracy i Agencjach Pracy Tymczasowej

Szukanie pracy przez ww. agencje jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Agencji Pracy w Niemczech jest mnóstwo, w różnych regionach, dlatego musisz zgłosić się do filii ulokowanej w miejscu twojego zamieszkania. Alternatywą do takiego sposobu poszukiwania zatrudnienia jest skorzystanie z pośrednictwa, jakim jest Agencja Pracy Tymczasowej (polskiej lub niemieckie). Tu również dostaniesz rzetelną informację o europejskim rynku pracy, miejscu zatrudnienia i warunkach, w jakich będziesz pracować. Ciekawą formą wsparcia osoby poszukującej pracy przez taką agencję, jest możliwość rozmowy z doradcą.

Formalnie dostaniesz zatrudnienie z ramienia firmy pośredniczącej i to ona wypłaci ci wynagrodzenie. Podpiszesz też umowę o dzieło, zlecenie lub umowę na czas nieokreślony. Oczywiście wskazane jest, aby sprawdzić, czy dana agencja posiada certyfikat marszałka województwa.

Jak widzisz, możliwości znalezienia pracy jest mnóstwo, Ważne tylko, aby szukać mądrze i dopytać o każdy, nawet najmniejszy szczegół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *