Utylizacja odpadów budowlanych – jak to zrobić dobrze?

Pozbycie się gruzu, zużytych materiałów budowlanych czy odpadów poremontowych to spore wyzwanie, z którym musi zmierzyć się każdy planujący remont mieszkania lub domu. O tym, jak to zrobić dobrze, dowiesz się z tego artykułu.

PSZOK nie zawsze pomoże

Zastanawiając się, w jaki sposób zutylizować odpady powstające w czasie remontu, pierwszym skojarzeniem będzie oddanie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). To oczywisty wybór, ponieważ te działające na terenie całego kraju punktu, przeznaczone są właśnie do składowania odpadów – również tych problematycznych, jak gruz, wełna skalna czy papa.

Wszystkie te odpady można wywieźć samodzielnie do lokalnego PSZOK-u. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami transport takich odpadów powinien jednak odbywać się z zapewnieniem wszelkich warunków bezpieczeństwa oraz przy użyciu odpowiednio dostosowanego sprzętu.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że pracownicy tych punktów przyjmą od nas tylko określoną ilość odpadów. Dla każdego obszaru, na którym funkcjonuje PSZOK wyznaczono kilogramowe limity odpadów, które można dostarczyć każdego roku. Po jego przekroczeniu, zobowiązani jesteśmy ponosić dodatkowe opłaty.

Warto zadbać o środowisko

Wiele odpadów po remoncie i budowie można ponownie wykorzystać. Mowa tutaj o częściach stalowych i metalowych i elementach szklanych. Ponownie wykorzystane mogą być również takie elementy jak rozkruszony beton, cegły bądź dachówki. Z powodzeniem przydadzą się na innych budowach, zwłaszcza jeśli są w dobrym stanie.

Istnieje również cała grupa materiałów budowlanych, które poddawane są recyklingowi. To przede wszystkim plastiki oraz styropiany, ale również gruz. Bez większego trudu znajdziesz w okolicy firmy, zajmujące się ich bezpieczną dla środowiska utylizacją i ponownym wykorzystaniem.

Wynajmem pojemników do ich przechowywania zajmuje się firma Skiprex, oferująca kontenery na gruz we Wrocławiu i okolicach.

Utylizacja gruzu? Zamów kontener

Najprostszym sposobem na utylizację gruzu jest zamówienie specjalnego kontenera. Ich dostarczaniem zajmuje się wiele firm na terenie całego kraju. Jedną z nich jest Skiprex, przedsiębiorstwo oferujące kontenery na gruz w Smolcu i okolicach,

Wynajem kontenera na odpady budowlane oferuje wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Nie ma konieczności segregowania odpadów, ich załadunku, a następnie transportowania na składowisko śmieci. Wystarczy wrzucić cały gruz do kontenera, a jego utylizacją zajmie się firma, która go dostarczyła.

To również szansa na zaoszczędzenie pieniędzy. Jak już wiesz, niemal wszystkie gminy wprowadzają limity obejmujące ilość gruzu, który można dostarczyć rocznie do PSZOK-u. Kwoty za przyjęcie nadprogramowych odpadów mogą być bardzo wysokie – często wynoszą nawet kilkaset złotych. Z reguły jest to znacznie więcej, niż trzeba zapłacić za wynajem małego kontenera na odpady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *