Koniec budowy i odbiór techniczny domu – jak to wygląda

Koniec budowy domu nie jest jeszcze tym szczęśliwym momentem, w którym można przywieźć swoje meble, rozpakować się i oficjalnie w nim zamieszkać. Konieczny jest jeszcze techniczny odbiór prac budowlano – instalacyjnych, aby wszystko było w zgodzie z wymogami formalnymi. Jak to się odbywa?

Gdy dom jest gotowy i chcemy w nim zamieszkać, musimy zgłosić ten fakt właściwym organom nadzoru budowlanego i dotrzymać procedur podyktowanych obowiązującym w Polsce prawem budowlanym. Co zatem trzeba po kolei zrobić?

  • Przede wszystkim należy zebrać potrzebną dokumentację. Są to różnego rodzaju mapy, protokoły, pomiary i oświadczenia, które wydawane i / lub prowadzone były przez uprawnione podmioty na poszczególnych etapach budowy domu oraz takie, które powinny być sporządzone w momencie zamykania prac budowlanych. Trzeba mieć zatem uzupełniony dziennik budowy oraz dokument wystawiony na koniec przez kierownika budowy potwierdzający, że inwestycję zrealizowano zgodnie z projektem, pozwoleniem i wszelkimi obowiązującymi w danym czasie przepisami. Niezbędne są również odbiór kominiarski, techniczny odbiór instalacji gazowej, elektrycznej i wodno – kanalizacyjnej oraz próby szczelności tych instalacji. Do tego protokoły wykonanych przyłączy mediów do budynku i oświadczenia o braku zastrzeżeń ze strony Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a nawet Państwowej Inspekcji Pracy. Należy pamiętać również o powykonawczych dokumentach geodezyjnych oraz o tym, że jeśli w trakcie budowy w projekcie zachodziły jakieś zmiany architektoniczne, obowiązkowe jest również dołączenie „do teczki” z dokumentacją informacji o tych zmianach (w postaci rysunków).
  • Następnie składa się zawiadomienie w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Odbywa się to na szczeblu powiatowym bądź wojewódzkim. Rzecz polega na poinformowaniu o zakończeniu prac budowlanych z jednoczesnym wnioskowaniem o odbiór techniczny i wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Organy nadzoru budowlanego mają trzy tygodnie (od momentu złożenia przez inwestora kompletu wymaganych dokumentów) na rozpatrzenie (czyli odrzucenie lub uznanie) wniosku.
  • W ciągu tych 21 dni… ma miejsce wizyta urzędnika nadzoru budowlanego na budowie oraz zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń lub wydanie decyzji zezwalającej na użytkowanie budynku wraz z poświadczeniem braku zastrzeżeń. Dokument ten jest niezbędny, jeśli ktoś ma się zameldować w nowym domu, jeśli nieruchomość ma być wpisana do księgi wieczystej, czy choćby zyskać adres.

Ile to kosztuje, jak długo trwa i kiedy zacząć – pytają zwykle inwestorzy, którzy po raz pierwszy stykają się z odbiorem budynku.

Otóż – jak zwykle – sprawa nie jest tak prosta, jak mogłaby być… Najtrudniejszy i najdłuższy jest etap pierwszy, czyli kompletowanie dokumentacji. Chodzi przede wszystkim o tę jej część, która powstaje już po zakończeniu większości prac budowlanych, jak choćby poszczególne odbiory techniczne czy oświadczenia różnych służb i instytucji, po które trzeba się pofatygować i swoje – niestety – odczekać. Dlatego doświadczeni inwestorzy radzą, aby nie rozpoczynać tego procesu dopiero na trzy tygodnie przed zakładaną wprowadzką, tylko o wiele wcześniej.

Czy to coś kosztuje? Samo wydanie zezwolenia na użytkowanie domu nie kosztuje nic. Rozpatrzenie wniosku także jest darmowe, trzeba jednak przygotować się na pewne wydatki związane z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do końcowego odbioru domu i uzyskania pozwolenia na zamieszkanie w nim. Dość drogie są na przykład inwentaryzacyjne mapy powykonawcze przygotowywane przez geodetę. Może to być wydatek nawet na poziomie tysiąca i więcej złotych, a to tylko jeden z przykładów, zatem… lepiej być przygotowanym finansowo na tym etapie na koszty rzędu kilku tysięcy. Jeśli natomiast nie dopełniając formalności zamieszka się w budynku, który nie ma oficjalnego odbioru technicznego, Inspektorat Nadzoru Budowlanego może nałożyć na takiego inwestora karę administracyjną w wysokości 10 000 PLN. Nie warto ryzykować…

Przed załatwieniem wszystkich formalności związanych z budową warto pamiętać o odpowiednim projekcie domu. Znajdzie się je na przykład na http://www.archeton.pl/


Artykuł Sponsorowany

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.