Ile kosztuje budowa domu w Polsce?

Wymarzony dom Polaków, którzy podjęli się jego budowy w latach 2012-2013, kosztował ich średnio 550 000 złotych, wliczając w to koszt działki. Najpopularniejsze były tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej, bez piwnic– wynika z analizy ponad 3,5 tysiąca zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl oraz pogłębionych wywiadów ankietowych przeprowadzonych na grupie 211 respondentów.

Zaczynamy od działki

Pierwszym kosztem, jaki ponoszą inwestorzy podejmujący się budowy domu, jest zakup działki. W latach 2012-2013 Polacy najczęściej stawiali domy na działkach o powierzchni 1 000-2 000 metrów kwadratowych (40,9% ankietowanych). Ponad 1/3 respondentów nabyła działkę o powierzchni mniejszej niż 1 000 m2. Ponad połowa kupionych działek jest zlokalizowana na terenach wiejskich (59,2%), gdzie ceny są najniższe i wynoszą średnio 79 zł za metr kwadratowy.

Cena za metr kwadratowy zależy od wielkości miejscowości, w jakiej ma zostać zrealizowana budowa i w największych miastach wynosi średnio 549 zł.

Jaki będzie dom?

Jak wynika z rozbudowanej ankiety przeprowadzonej przez Oferteo.pl, powierzchnia użytkowa budowanych domów mieści się w przedziale 100-150 metrów kwadratowych (40,3% odpowiedzi).

Choć najczęściej buduje się dom według gotowego projektu (66%), w porównaniu do ubiegłego roku rośnie liczba osób, które decydują się na droższe rozwiązania i zamawiają indywidualny projekt przygotowany zgodnie z ich oczekiwaniami.

Od dwóch lat obserwujemy w Oferteo.pl, że Polacy zgodnie z tradycją budują zazwyczaj domy murowane z cegły ceramicznej, zwłaszcza z Porothermu. W roku 2013 tę technologię budowy wybierało 41,5% użytkowników poszukujących ekipy budowlanej w serwisie.

Jak wynika z analizy zapytań ofertowych, blisko połowa Polaków jest zainteresowana położeniem na swoim dachu dachówki ceramicznej (44,9%). Często wybierana jest również blacha i blachodachówka (36,3%).

Ze sporym wydatkiem wiąże się budowa piwnicy. Analizując zapytania w Oferteo.pl, potwierdza się teza, że w poszukiwaniu oszczędności coraz więcej osób rezygnuje z podpiwniczenia domu. W roku 2013 decydował się na to jedynie co dziewiąty inwestor (11%).

Koszty realne a wycena firm

Poszukując firmy budowlanej, której zostanie zlecona budowa domu, ankietowani najczęściej deklarowali chęć budowy do stanu surowego zamkniętego, a więc wyposażonego w drzwi i okna (33,4% zapytań). Oddanie w tym stanie domu o powierzchni 100-150 metrów kwadratowych to koszt rzędu średnio 270 000 złotych. Budowa domu „pod klucz” była natomiast wyceniana na 360 000 zł.

Warto jednak pamiętać, że w trakcie prac nad budową domu mogą pojawić się nieprzewidziane we wstępnej wycenie koszty, jak na przykład budowa drogi dojazdowej, podłączenie wody i kanalizacji do wodociągów, wynajem sprzętu budowlanego czy wzrost cen materiałów budowlanych. Dla większości ankietowanych dodatkowe koszty nie przekroczyły 10% początkowej wyceny budowy domu (44,1% odpowiedzi).

Im wcześniej, tym lepiej

Jak wynika z analizy zapytań składanych w Oferteo.pl, Polacy decydujący się na budowę domu poszukują ekipy budowlanej stosunkowo późno, bo zaledwie z 3-miesięcznym wyprzedzeniem planowanego terminu rozpoczęcia prac (50,7% zapytań). Karol Grygiel podkreśla, że warto dobrze rozplanować sobie zadania związane z budową domu. Cały proces inwestycyjny od kupna działki po wykończenie domu zajmuje ankietowanym najczęściej od roku do 3 lat. Im wcześniej rozpocznie się poszukiwania ekipy budowlanej, tym większa jest szansa na znalezienie korzystnej oferty. „Wcześniejsze pozyskanie propozycji form budowlanych pozwala na ich rzetelne porównanie oraz nie tylko wybranie oferty na kieszeń inwestora, ale również zwiększa szanse na znalezienie solidnej ekipy budowlanej, która profesjonalnie i rzetelnie wybuduje wymarzony dom” – dodaje Grygiel.

Przedstawione dane pochodzą z analizy 3 638 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2013 roku przez osoby zamierzające zlecić budowę domu oraz z analizy pogłębionych wywiadów ankietowych przeprowadzonych na grupie 211 respondentów.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie

Oferteo.pl z siedzibą we Wrocławiu to serwis internetowy, którego głównym celem jest ułatwienie dokonywania transakcji handlowych, a w szczególności kontaktowanie potencjalnych nabywców z najlepszymi dostawcami produktów i usług. Platforma istnieje od 2008 roku.

Więcej na www.oferteo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *