Jak wybrać skuteczny probiotyk?

Stosowanie probiotyków to jedna z metod radzenia sobie w trakcie biegunki lub w sytuacji, gdy może ona wystąpić, np. podczas antybiotykoterapii. Na rynku dostępnych jest jednak kilkadziesiąt preparatów tego typu. Jak wybrać skuteczny?

Czym jest probiotyk?

Inaczej mówiąc, probiotyki to wyselekcjonowane, żywe bakterie kwasu mlekowego, które mają zdolność przylegania do nabłonka układu pokarmowego, a także są odporne na kwasy żołądkowe i sole żółciowe wydzielane przez ludzki organizm. Obecność probiotyków w układzie pokarmowym hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i tworzy stabilną mikroflorę jelitową. Probiotyki znajdziemy zarówno w preparatach, jak i w naturalnych produktach fermentacji mleka, np. kefirach, jogurtach, w których znajdziemy najczęściej bakterie rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru probiotyku?

Może się wydawać, że nie ma znaczenia, po jaki probiotyk sięgamy. Warto w tym miejscu rozwiać jeden z mitów: probiotyki w produktach spożywczych, choć mogą działać pozytywnie, najlepiej sprawdzą się spożywane przez cały rok, w ramach wzmacniania odporności. Jeśli jednak stosujemy antybiotyki, dotknęła nas ostra biegunka lub wymioty, wtedy powinniśmy sięgnąć po produkt przebadany pod kątem skuteczności. Co istotne, probiotyk musi zawierać dokładną informację na temat szczepu bakterii, który znajduje się w jego składzie.  Sama liczba bakterii, wyrażana w CFU (colony forming unit, czyli jednostka tworząca kolonię), będzie miała mniejsze znaczenie. Istotne są badania kliniczne i potwierdzenie skuteczności.

W jakich sytuacjach probiotyk będzie pomocny?

Probiotyki najczęściej stosuje się jako wsparcie przy antybiotykoterapii. Jest to spowodowane faktem, iż antybiotyki w trakcie terapii uśmiercają bakterie chorobotwórcze, co nie pozostaje bez wpływu na układ pokarmowy. Często dochodzi również do zachwiania równowagi mikrobiologicznej jelit, czego efektem tego jest biegunka. Jest ona skutkiem pojawienia się w układzie pokarmowym drobnoustrojów patogennych. Probiotyk może zapobiec wystąpieniu biegunki lub skrócić czas jej trwania poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych.

 

Ponadto probiotyki stosuje się podczas ostrej biegunki u dzieci, która występuje w trakcie infekcji bakteryjnej. W tym wypadku probiotyk pomaga skrócić czas trwania dolegliwości. Innym problemem zdrowotnym, na który pomóc może probiotyk, jest biegunka podróżnych.

To przykra dolegliwość, z którą możemy się spotkać podczas pobytu w krajach rozwijających się, w których panuje niski standard sanitarny. W tym kontekście probiotyk można stosować zarówno profilaktycznie, jak również w sytuacji, gdy biegunka już wystąpi, aby skrócić czas jej trwania.

trilac® – probiotyk niezastąpiony przy antybiotykoterapii i nie tylko

Probiotyk trilac® to lek OTC przywracający homeostazę przewodu pokarmowego. Pozwala to zapobiegać lub skracać czas występowania biegunki poantybiotykowej, ostrej biegunki u dzieci i biegunki podróżnych. W składzie probiotyku trilac® https://trilac.pl znajdują się 3 szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane pod kątem skuteczności:

  • Lactobacillus acidophilus (La-5),
  • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27)
  • Bifidobacterium lactis (Bb-12).

 

Ich zadaniem jest uzupełnianie naturalnej flory bakteryjnej i obniżanie pH w układzie pokarmowym, co zapobiega namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów. trilac® to bezpieczny i sprawdzony lek, cieszący się zaufaniem już od 1997 roku.

 

Bibliografia:

  1. Wojciech Cichy, Mirosława Gałęcka, Patrycja Szachta Probiotyki jako alternatywne rozwiązanie i wsparcie terapii tradycyjnych. Zakażenia 6/2010
  2. Hanna Szajewska Praktyczne zastosowanie probiotyków. Gastroenterologia Kliniczna 2014, tom 6, nr 1, 16–23
  3. Ulotka probiotyku Trilac

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *