Zasłony do salonu – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Zasłony okienne to standardowe wyposażenie praktycznie w każdym domu. Spełniają rolę praktyczną chroniąc przed nadmiernym nasłonecznieniem wnętrza. Zasłonięte oferują potrzebną nam prywatność oraz zwiększają estetykę pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę wybierając je do salonu? Podpowiadamy.

Wielkość oraz styl salonu

Wybierając zasłony do salonu należy na początek kierować się wielkością pomieszczenia. W zależności od konkretnego modelu mogą posłużyć do optycznego powiększenia lub pomniejszenia wnętrza. Należy na to zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza jeśli dysponujemy salonem o niewielkiej powierzchni. W takim przypadku jedynym dobrym wyborem będą zasłony w jasnych kolorach, wykonane z lekkich, przewiewnych materiałów. Do dużych salonów sprawdzą się te ciężkie, najlepiej wykonane z aksamitu. Pod względem kolorystyki mamy tutaj zdecydowanie większe możliwości.

Należy także pamiętać, że styl konkretnego salonu odgrywa bardzo istotną rolę. Najważniejszą kwestią jest to, aby unikać mało estetycznych kontrastów. Najlepiej jeśli styl mebli odpowiada kolorystyce zasłon. Na przykład dla wnętrz urządzonych w stylu glamour, w którym przeważają ciemniejsze barwy, bardzo dobrym wyborem będą zasłony ciemniejsze, z charakterystycznym eleganckim połyskiem. W przypadku nowoczesnych pomieszczeń urządzonych minimalistycznie zasłony zwykle są zbędnym dodatkiem. Jeśli jednak zależy nam na wypełnieniu nimi wolnej przestrzeni to warto wybierać te wykonane z subtelnymi wzorami na jasnym tle.

 

Z jakiego materiału zasłony do salonu?

Wybierając zasłony należy także zwrócić uwagę na materiał z którego są one wykonane. Najpopularniejszym wyborem do dużych przestrzeni salonowych są te wykonane z poliestru. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że są łatwe w utrzymaniu czystości i niezwykle trwałe, a więc odporne na przypadkowe uszkodzenia. W sklepach znajdziemy ich bardzo szeroki wybór, więc z łatwością dopasujemy je do stylu konkretnego wnętrza.

Nieco mniej popularnym wyborem są zasłony wykonane z bawełny lub lnu. Bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom, więc wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym prania i prasowania, aby zachować swój naturalny blask. Mimo to są dobrym wyborem do wnętrz do których przywiązuje się dużą wagę do estetyki i niebanalnego wyglądu wszystkich elementów ozdobnych.

Zasłony wykonane z ciężkiego weluru lub aksamitu to doskonały wybór do salonów urządzonych w stylu klasycznym. Są to materiały przyjemne w dotyku i bardzo eleganckie, które mają swój unikatowy i oryginalny urok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *