Oprzyrządowanie frezarek CNC

Zakup frezarki CNC to nie lada wydatek – zależnie od typu i wielkości produktu możemy rozmawiać o kwotach od 150 000 PLN (głównie małe modele, takie jak Haas MiniMill) aż do nawet dziesięciokrotnie większych, jak pięcioosiowe poziome centrum Haas EC1600-5AX. Celem dzisiejszego artykułu nie będzie jednak omawianie kosztów zakupu frezarki cnc, ale omówienie reszty oprzyrządowania, które obrabiarka do metalu powinna posiadać od pierwszego dnia produkcji – przy zakupie obrabiarki, zwłaszcza pierwszej, warto zabezpieczyć wymaganą kwotę, żeby upewnić się, że od samego początku będziemy z nowej frezarki CNC w pełni korzystać. Idealnym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług firmy, która posiada w swojej ofercie jednocześnie obrabiarki oraz narzędzia, co umożliwia wspólne finansowanie i leasingowanie narzędzi.

Za wyjątkiem produkcji wysokoseryjnych na przyrządach specjalnych, praktycznie każda obrabiarka do metalu potrzebuje imadła. Imadło precyzyjne do frezarki CNC, np. popularny model Gerardi 3.03.20000 o szerokości szczęki 150mm to koszt około 500eur. Pozwala ono na pewny montaż przedmiotu obrabianego a modułowa konstrukcja i możliwość wymiany szczęk sprawia, że jest ono w stanie „obsłużyć” znakomitą większość produkcji frezarki CNC.

Oprawki narzędziowe to druga grupa produktów, których wymaga każda obrabiarka do metalu. Oprawka łączy wrzeciono frezarki CNC z samym narzędziem, co pozwala na szybką i wygodną zmianę narzędzi (całych oprawek) przez magazyn narzędziowy. Najbardziej popularnym systemem z którego korzystają frezarki CNC jest tutaj system ER32 korzystający z tulejek dopasowanych do średnic narzędzia, a każda oprawka (których należy mieć oczywiście wiele) to koszt około 35eur (np. wyważona do 25000obr/min oprawka Groth 402.02.20 dopasowana do wrzeciona SK40/ISO40).

Frezarki CNC, jak nazwa wskazuje, służą do frezowania, a narzędziem najczęściej wykorzystywanym do frezowania jest oczywiście frez. Decydując się na zakup frezów skrawających, warto zastanowić się, czy od początku potrzebujemy najdroższych z nich – jako element zużywalny – eksploatacyjny – często okazuje się, że frezarki cnc korzystające z najdroższych modeli potrafią generować straty, podczas gdy dobór tańszych narzędzi o lepszym stosunku cena/jakość okazuje się być znacznie lepszym rozwiązaniem. Znane i lubiane na rynku frezy to holenderskie produkty VanHoorn, a konkretnie linia paratooling – zależnie od modelu w cenie około 20eur/szt; narzędzia te posiadają jawną politykę cenową, są dostępne od ręki u dystrybutora, Abplanalp, oraz wypełniają niemalże 100% wymagań posiadając wersje do stali, do aluminium, wersję zgrubne, fazowniki czy frezy kulowe.

Najważniejszą, jednak, radą z której powinni skorzystać nowi właściciele frezarki CNC jest konsultacja z doradcą techniczno-handlowym. Obrabiarka do metalu nic nie wykona za nas sama – wymaga odpowiedniego podejścia technologicznego, a wspomniani wyżej doradcy firmy Abplanalp, dzięki swojemu doświadczeniu, są w stanie pomóc w doborze odpowiedniej technologii, narzędzi i parametrów, dzięki czemu zaoszczędzimy czas, pieniądze oraz otrzymamy bezcennie wsparcie pozwalające nam wykorzystać nasze frezarki cnc w sposób, w jaki powinniśmy.

Artykuł powstał przy współpracy z Prevotex MD – tulejki redukcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *