Tokarką CNC steruje komputer

Toczenie jest obok frezowania jedną z dwóch głównych technologii obróbki skrawaniem. Pisząc w skrócie, polega ona przede wszystkim na oddzielaniu warstwy materiału z przedmiotu obrabianego za pomocą specjalnego narzędzia, najczęściej jest to nóż tokarski.

W przypadku tej technologii przedmiot obrabiany obraca się natomiast narzędzie jest nieruchome. Toczenie wykonuje się na tokarkach, Kiedyś był one sterowane wyłącznie ręcznie przez człowieka. Teraz coraz częściej stosowane są tokarki sterowane numerycznie lub jak kto woli komputerowo i nazywane są właśnie tokarkami CNC. To po prostu nowocześniejsze siostry ręcznych urządzeń sprzed lat.

 

Centra tokarskie

Skrót CNC pochodzi z języka angielskiego i są to pierwsze litery słów określających maszyny kontrolowane numerycznie, czyli po prostu za pomocą komputera. To do niego wprowadzane są dane, dzięki którym tokarka potem już sama wie, co ma robić i produkuje części lub podzespoły.

Współcześnie oprócz nazwy tokarkami CNC funkcjonuje również określenie centra tokarskie CNC . W rzeczywistości to prawie to samo. Choć tokarka CNC jest prostszym urządzeniem niż centrum tokarskie CNC, ponieważ podsiada ona zwykle 2-osie (oś X i Z) i ma jedno wrzeciono.

Centra tokarskie CNC, które są również sterowane komputerowo posiadają zwykle większą moc i mają też 3 lub nawet więcej osi. Wiąże się to oczywiście z większymi możliwościami i aplikacjami takich urządzeń. Chodzi nie tylko o toczenie, ale i wiercenie, gwintowanie lub frezowanie. Zdarza się również często, iż takie centra posiadają dodatkowo wrzeciono pomocnicze, czyli centra tokarskie CNC mają większe możliwości produkcyjne niż tokarki CNC.

 

Szerokie zastosowanie

Zastosowanie obróbki CNC praktycznie nie ma granic. Sprawdzi się doskonale we wszystkich gałęziach przemysłu, ponieważ może dotyczyć pracy z:

  • metalami i stalą (w tym nierdzewną i kwasoodporną),
  • aluminium,
  • miedzią i innymi metalami kolorowymi
  • kompozytami
  • tworzywami sztucznymi,
  • drewnem

 

Niezwykła precyzja

Główną i najważniejszą zaletą tokarek CNC jest precyzja wykonania, której nie osiągnie się nigdy w przypadku maszyn sterowanych ręcznie. Prawidłowo wprowadzone dane przez doświadczonego pracownika spowodują, że element wykonany tokarką CNC, będzie zawsze idealnie zgodny z parametrami znajdującymi się w projekcie. Dotyczy to również jego najdrobniejszych detali. Inną zaletą pracy tokarkami CNC jest powtarzalność stworzonych przez nią części. Każda jest idealnie taka sama jak poprzednia. A to jest przecież główny warunek, seryjnej produkcji na szeroka skalę o wysokiej jakości.

Praca tokarką CNC zwiększa także wydajność produkcji, ponieważ wytwarzane przez nią elementy powstają szybciej niż w przypadku tokarek ręcznych. Choćby dlatego, że nie jest potrzebne częste sprawdzanie i ewentualne korygowanie ustawień maszyny. Poza tym produkty posiadają już gładkie powierzchnie i nie trzeba ich szlifować. Toczenie numeryczne to także oszczędności w materiale, z którego element powstaje. Po prostu można bardziej racjonalnie przygotować jego wykorzystanie.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *