Przekształcenie leasingu – na czym polega wsparcie profesjonalistów?

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić przekształcenie leasingu operacyjnego na leasing finansowy? Najsprawniej to zadanie zrealizujesz z pomocą specjalistów. W tym artykule sprawdzamy, na czym polega ich wsparcie.

Leasing operacyjny i finansowy – na czym właściwie polega różnica?

Leasing operacyjny nierzadko wybierany jest przez przedsiębiorców z tego powodu, że jest tańszy. Polega on na tym, że dany środek trwały zostaje przekazany do użytkowania w zamian za spłatę rat. Gdy umowa dobiegnie końca, osoba użytkująca środek trwały może kupić taki przedmiot na własność. To, co jest w tym przypadku opłacalne, to fakt, że przedsiębiorca może uznać opłaty związane z leasingiem za koszty uzyskania przychodu.

Z leasingiem finansowym rzecz ma się nieco inaczej. Każda rata składa się z dwóch części. Wartość raty kapitałowej traktowana jest jako spłata wartości początkowej przedmiotu. Z kolei w części odsetkowej uwzględnione zostają koszty uzyskania przychodu przez podmiot, będący leasingobiorcą.

Przekształcenie leasingu operacyjnego w finansowy

Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na takie przekształcenia z różnych powodów. Można zaliczyć do nich:

  1. wymagania narzucone przez Ustawę o rachunkowości w związku z obowiązkowym badaniem sprawozdania finansowego
  2. sytuacje, w którym przedsiębiorcy zależy na tym, żeby być właścicielem przedmiotu od samego początku trwania umowy leasingu;
  3. sytuacje, gdy leasing operacyjny jest niemożliwy z przyczyn formalnych (np. zbyt niska stawka amortyzacji).

Warto wspomnieć także o nieco innych sytuacjach. Zdarza się bowiem, że dana umowa zostaje błędnie rozpoznana jako leasing operacyjny. Taki problem może dotyczyć nawet kilku lat wstecz. Należy wtedy wprowadzić odpowiednie korekty, które pozwolą przekształcić pod kątem księgowym umowę leasingu operacyjnego na finansowy.

Jak zadbać o kompletne przygotowanie wymaganych dokumentów?

Skompletowanie właściwych akt to spora inwestycja czasowa. Przede wszystkim zmuszeni jesteśmy zapoznać się z wymogami prawnymi. Na szczęście samodzielne działanie to tylko jedna z dostępnych opcji. Wiele firm decyduje się zaufać specjalistom i zdać się na pakiet dokumentów przygotowany przez ekspertów. Tego typu zestaw może obejmować:

  1. wyliczenia aktywów i pasywów;
  2. kalkulację harmonogramów konkretnych leasingów.

Takie firmy jak np. Kalkulator Księgowy w komplecie dokumentów, pozwalających na przekształcenie leasingu operacyjnego na leasing finansowy uwzględniają też księgowania na kontach dotyczących ujawnienia aktywów.

Czy opłaca się skorzystać z profesjonalnej usługi?

Jak widać temat jest dość złożony i charakteryzuje się dużym poziomem skomplikowania. Nawiązanie współpracy z ekspertami pozwoli nam sprawnie przeprowadzić cały proces, uniknąć błędów i niepotrzebnych opóźnień.

Bodźcem do wyboru zewnętrznej pomocy może być także możliwość skorzystania z innego typu wsparcia. Specjaliści działający w tej branży, oprócz dokumentacji związanej z przekształceniem leasingu operacyjnego na leasing finansowy, oferują także gotowe kalkulacje do wyliczenia m.in. rezerwy emerytalnej, rezerwy na naprawy gwarancyjne i na nagrody jubileuszowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *