Kredyt lub pożyczka dla firmy a poręczenie

Kredyt i pożyczkę wiele łączy i jednocześnie sporo dzieli, zwłaszcza biorąc pod uwagę oferty pozabankowych firm pożyczkowych, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Obie formy zobowiązań są finansowe, choć pożyczka może być również rzeczowa. Kredyt wymaga poręczenia, pożyczka niekoniecznie. Przy kredycie dla przedsiębiorców bank na ogół wymaga biznesplanu, pożyczka dla przedsiębiorców w firmie pozabankowej może być wydawana na dowolny cel.

Zacznijmy jednak od rodzajów poręczeń. Najpopularniejszymi poręczeniami są weksle i hipoteki, rzadziej mówi się o jeszcze innym rodzaju poręczenia, czyli skorzystaniu z funduszu poręczeniowego. Najczęściej z tego rodzaju wsparcia mogą korzystać mikro- i małe przedsiębiorstwa.

Polskie fundusze poręczeniowe działają we współpracy z Krajowym Systemem Usług. Natomiast poręczenia dla przedsiębiorców mogą dotyczyć nie tylko kredytów, ale również wadiów przetargowych (nie wszystkie fundusze poręczają wadia). W Polsce funkcjonuje 45 funduszy poręczeniowych współpracujących z KSU.

Zasada działania funduszu poręczeniowego jest oczywista – bywa że fundusz poręczeniowy wykonuje zobowiązanie w stosunku do wierzyciela w wypadku, kiedy firma (mająca umowę z funduszem poręczeniowym) ma z tym problem. Na dodatek fundusz poręczeniowy może być przydatny, jeśli bank udzielający przedsiębiorcy kredytu wymaga poręczenia od innej instytucji.

Podobnie jak pożyczka w pozabankowej firmie pożyczkowej fundusz poręczeniowy może okazać się przydatny w nagłych przypadkach. Na przykład w obliczu nieoczekiwanego przetargu, kiedy to trzeba pilnie wpłacić wadium. Chociaż należy mieć na uwadze to, że warunkiem otrzymania poręczenia w funduszu poręczeniowym jest posiadanie przez przedsiębiorcę zdolności kredytowej.

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z pomocy funduszy poręczeniowych, na co dowodem mogą być liczby – w 2014 roku fundusze udzieliły ponad 5000 poręczeń.

Oczywiście od udzielonego poręczenia przez fundusz poręczeniowy pobierane są określone opłaty. Poręczenia są udzielana na ogół na trzy lata i wysokością obejmują określony procent wnioskowanego kredytu lub pożyczki (na przyklad 60 proc.).

Poręczeń na ogół nie uzyskują przedsiębiorstwa prowadzące działalność uznawaną za szkodliwą dla środowiska. Preferowane są mikro- i małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 pracowników.

Artykuł napisany we współpracy z firmą iwoca.pl – udzielającej kredytów dla fim

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *