Finanse i ekonomiaPolecane wiadomości

4 sposoby na lokowanie swoich oszczędności

Przeciętny dorosły Polak ma około 40 000 złotych oszczędności. To nie tylko powód do radości, ale również ogromne wyzwanie. Chodzi przecież o takie inwestowanie zgromadzonych środków, by generowały one kolejne zyski. Wszystko musi odbywać się w pełnym bezpieczeństwie, bez ryzyka ich utraty. W poniższym artykule przedstawiamy najlepsze sposoby na lokowanie „zaskórniaków”.Konta bankowe

Okazuje się, że aż 60% Polaków gromadzi swoje oszczędności na kontach bankowych. To dzisiaj najbezpieczniejszy sposób przechowywania kapitału. Część z nas wybiera jednak nieoprocentowane konta, czyli takie, które nie generują dodatkowego zysku. Są tam jedynie chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który minimalizuje ryzyko ich utraty, na przykład w przypadku upadłości banku.

80% posiadaczy kont bankowych posiada konto oszczędnościowe. To produkt banku, który oferuje lokowanie zebranego kapitału, ale również swobodne dysponowanie nim. Do tego od zgromadzonych na takim koncie środków generowane są odsetki, które są czystym zyskiem dla klienta banku. Warto wybierać takie, w przypadku których nie istnieje ryzyko ich utraty – na przykład w sytuacji wypłaty środków w określonym czasie.

Lokaty

Terminowe lokaty bankowe to kolejna opcja na bezpieczne oszczędzanie. Można je zakładać na kilka dni, miesięcy, a nawet długie lata. „Zamrażając” środki w banku, zysk uzyskuje się od generowanych odsetek, o ile nie będzie żądać się ich zwrotu przed ustalonym terminem. To nagroda od banku za to, że klient zdecydował się powierzyć swoje oszczędności do dyspozycji tej instytucji.

Polacy gromadzą na lokatach bankowych coraz więcej pieniędzy. Banki odnotowują każdego roku około 7% wzrost tego rodzaju inwestycji, czyli średnio o 70 mld złotych odłożonych tym sposobem oszczędności. Głównym powodem tak dużej popularności tego produktu bankowego jest bezpieczeństwo generowania dodatkowego zysku. Nie ma tu możliwości straty zainwestowanego kapitału.

Fundusze inwestycyjne

Mniej więcej 2 mln Polaków zdecydowało się na pomnażanie swoich pieniędzy za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. To grupowe inwestowanie w aktywa pieniężne, akcje czy obligacje, którymi zarządza wyspecjalizowany podmiot.

Fundusze inwestycyjne dają szansę inwestowania w krótkim bądź długim okresie nawet niewielkich kwot odłożonych pieniędzy. Wiele osób decyduje się na założenie szerokiego portfela funduszy, dzięki czemu oszczędności dzielone są na inwestowanie w różne instrumenty. Pozwala to zminimalizować ryzyko utraty środków.

Gotówka

Nadal ponad 150 mld złotych Polacy gromadzą w gotówce. Właśnie takie oszczędności nie są lokowane na kontach bankowych, w funduszach inwestycyjnych czy na lokatach. Oznacza to, że taka suma nie daje możliwości pomnażania oszczędności.

Warto też wiedzieć, że trzymanie oszczędności w gotówce nie jest bezpieczne. Tylko w ubiegłym roku na terenie Polski doszło do ponad 14 000 włamań do mieszkań i domów prywatnych. Statystyki jasno wskazują, że każdego roku liczba tego rodzaju przestępstw niestety wzrasta. Kradzież to tylko jeden z czynników zagrażających utracie gotówki. Pod uwagę należy wziąć również żywioły, takie jak pożar oraz powódź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *