Naturalne kosmetyki. Czym się wyróżniają? Gdzie ich szukać?

Chcesz zwrócić się w stronę natury i zacząć stosować naturalne kosmetyki, ale nie wiesz jak. Dopiero wchodzisz w temat i nie masz pojęcia na co zwracać szczególną uwagę. Zastanawiasz się także, gdzie znajdziesz takie kosmetyki, bo do tej pory raczej nie widziałeś ich w sklepach. Nie martw się, tylko przeczytaj ten artykuł.

Gdzie kupić naturalne kosmetyki?

Przede wszystkim w drogeriach – pojawiają się tam coraz częściej ze względu na rosnącą świadomość konsumencką i popyt na naturalne produkty. Niektóre z nich znajdziesz również w aptekach. Szukając zajrzyj także do sklepu zielarskiego, gdzie mogą znajdować się kosmetyki rzadziej dostępne w popularnych sklepach. Czasami znajdziesz je także w dyskontach handlowych, więc robiąc zakupy zerknij na dział z kosmetykami. Nie daj się jednak zwieść zielonym lub brązowym opakowaniom i czytaj składy, aby wiedzieć, jakich substancji unikać. Oczywiście całe mnóstwo różnych preparatów zakupisz w Internecie. Przykładem mogą być te od Naturequeen.

SLS i parabeny

Wystrzegaj się konserwantów, najczęściej nazywanych parabenami. Wszelkie silikony są substancjami o nienaturalnym pochodzeniu, niektóre z nich mogą mieć negatywny wpływ na Twoją skórę. Alergicy powinni stosować delikatne oczyszczanie i uważać na żele, mydła oraz szampony zawierające SLS lub SLES (Sodium Lauryl Sulfate) oraz podobne substancje, ponieważ są one silnymi detergentami i mogą powodować odwodnienie skóry oraz ją podrażniać. O ile jeszcze w mydłach używanych np. do mycia rąk ich zastosowanie jest zasadne, o tyle w szamponach już zdecydowanie mniej. Mogą powodować przesuszenie skóry oraz włosów, co skutkuje łupieżem i niekorzystnym wyglądem naszej fryzury – dlatego często zalecane jest przetestowanie łagodniejszych, naturalnych szamponów, a do tych z SLS-em możemy wracać co jakiś czas, by porządnie oczyścić skalp. Większość z nas nie potrzebuje jednak tak głębokiego oczyszczania go na co dzień.

Skład

Nie tylko brak parabenów lub SLS-u jest jednak istotny. Kosmetyki naturalne powinny mieć odpowiednie stężenie składników roślinnych. Najczęściej to, czego jest najwięcej w danym produkcie będzie na początku składu, a na końcu to, czego jest najmniej. Patrzmy zatem na którym miejscu jest wymieniona dana substancja i jaki składnik widnieje na pierwszym oraz drugim. Unikajmy też kompozycji zapachowych – wszystko, co zbędne, jest niepotrzebne, a olejki często pachną pięknie same w sobie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *