Iwan Franko – przedstawiciel literatury ukraińskiej

Iwan Franko to uznany historyk, zainteresowany historyczną przeszłością swojej ojczyzny, napisał wiele dzieł sztuki i prac naukowych. Najbardziej znanym dziełem artystycznym Iwana Franki o tematyce historycznej jest powieść „Zahar Berkut”.

Powieść została po raz pierwszy opublikowana w 1883 r. w czasopiśmie „Zoria” nr 7-15. W tym samym roku we Lwowie powieść ukazała się w osobnym numerze pisma. Historia Iwana Franki wzbudziła szerokie zainteresowanie opinii publicznej i została dobrze przyjęta przez krytyków.

Autor był przekonany, że „powieść historyczna ma wartość, gdy jej główna idea może zająć współczesnych żyjących ludzi”. Dlatego powstał „Zahar Berkut”. Główna idea opowieści jest prosta i wieczna: jak zachować wolność duchową, polityczną i ekonomiczną (czyli prawo do wiary w to, co ożywia człowieka; prawo do ustanowienia i obrony własnego, wolnego ładu społecznego prawo do ziemi i wszelkich owoców ich pracy, prawo do „własnego dobra” każdej osoby i całej społeczności? Co jest do tego potrzebne? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie zainspirowało genialnego pisarza do pracy nad opowiadaniem (Franco wracał myślami do starożytnych, spowitych mgłą tajemnicy – XIII wieku, czasów Rusi Czerwonej, Galicyjsko-Wołyńskiej czy Karpackiej, z wyraźną przyjemnością tworzył obrazy silnego ciała i ducha).

Wersja e-book do kupienia na stronie Coczytamy.pl

https://coczytamy.pl/ksiazki/zachar-berkut

 

Opowieść przedstawia walkę naszych przodków z najazdem mongolsko-tatarskim na Rosję Karpacką w 1241 roku. W odtworzeniu historycznej przeszłości pisarzowi pomogła w szczególności fikcja i sztuka ludowa. W Galicji i na Podkarpaciu powszechnie znana jest legenda o zalaniu Mongołów przez społeczność Tukhol. Franco stworzył artystyczne wizerunki przywódcy narodowego Zachara Berkuta, jego syna Maxima, córki bojara Myroslava, który stał po stronie ludu, i Tugara Vovka, który zdradził lud i stanął po stronie wroga.

Jednak głównym bohaterem opowieści są ludzie, ich wizerunek ucieleśnia społeczność Tukhol. Decyduje o swoim losie i zapewnia sobie wolność i niezależność. Dlatego idea jedności i głębokiego patriotyzmu jest przewodnią ideą tego dzieła. Wszystko to sprawiło, że historia jest aktualna, a miłość do wolności i ojczyzny utrwaliła ją.

Krótko o książce Zachar Berkut

Kiedy legendy ożywają…
Jest rok 1241. W starożytności, kiedy ludzie byli inni, a ziemia była potężniejsza. W tym czasie żył chwalebny przywódca wolnych Tukholtów – mądry Zachar Berkut. Ale tam, gdzie są bohaterowie, zawsze pojawiają się poganie. Boyar Tugar Vovk starał się o władzę nad zbuntowanymi Tukholtami. A otrzymawszy odmowę, pielęgnował zemstę w swoim czarnym sercu. Duża armia mongolska udaje się do obozu za namową zdrajcy Tugara. A młody syn Zachara Berkuta, Maksym, trafia do niewoli wroga…
Bitwa się zbliża. Miecze Tukholtów są ostre, a tarcze mocne. A ich serca, w których żyje wolność, są jeszcze silniejsze. Wróg przyszedł ich zniszczyć. Ale wolność jest niezniszczalna.
Kto nie kocha takiego Franki! Zwycięscy, odważni bohaterowie, którzy walczą o swoje ideały. Jest tu wszystko: nieokiełznana miłość, podstępni przeciwnicy i wola zwycięstwa.

Książka o prawdziwej miłości i zdradzie

https://www.psychoskok.pl/produkt/zachar-berkut/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *