Jak czytanie wpływa na twój mózg?

Czytanie książki wykracza daleko poza zapoznawaniem się z treścią zawartą na papierze. To całkowite zanurzenie w innym świecie lub innej erze. Zapominacie o wszystkim, co was otacza, zagłębiasz się w innym świecie. Pragniesz dotrzeć do końca, a kiedy w końcu tam dotrzesz , poczujesz mieszankę smutku i spełnienia.

Historie kształtują nasze życie, a w niektórych przypadkach pomagają zdefiniować osobę
-Gregory Berns-

Dlaczego czytanie jest takie ważne? Jaki to ma wpływ na nasz mózg?

Czytanie i mózg: Czy słyszałeś o tym, jak czytanie wpływa na twój mózg?

Książki i mózg

Kiedy czytamy, pobudzamy nasz mózg. Książki pobudzają uwagę wzrokową, wyobraźnię i reakcje emocjonalne – wszystko to powoduje pozytywne ćwiczenia umysłowe, które wzbogacają nasz umysł.

Ale dzieje się tak tylko w przypadku dobrych książek. W rzeczywistości George Lakoff i Mark Johnson , autorzy Metafory, którymi żyjemy, badali moc metafor w umysłach poszczególnych osób. Metafory mają moc aktywowania różnych obszarów naszej świadomości w zależności od ich znaczenia.

Nie wszyscy wyobrażają sobie w ten sam sposób , a to ważny i interesujący fakt. Jedna książka czytana przez dwie osoby może być wizualizowana i wyobrażana na różne sposoby.

Co decyduje o czyimś postrzeganiu książki i jej postaci? Ich osobowość, charakter, sytuacja i doświadczenia. Nie zobaczę postaci książki w dokładnie tym samym świetle, co ty, po prostu dlatego, że nasze umysły działają na różne sposoby.

Postacie i empatia

Jak często stawiamy się w roli postaci z książki, którą czytamy? Oprócz tego, że wizualizujemy je w określony sposób i wyrażamy ich opinię, współczujemy im. W ten sposób często czujemy się tak samo jak oni. Dlaczego książka jest lepsza niż film —> SPRAWDŹ

Dzięki temu procesowi stajemy się bardziej intuicyjni i świadomi naszego otoczenia, co pozwala nam lepiej zrozumieć sygnały emocjonalne innych osób. Nie możemy zapominać, że są to fikcyjne postacie, które tak naprawdę nie istnieją, ale w naszych umysłach stają się bardzo realne, ponieważ nadajemy im kształt.

Dlatego po ukończeniu książki odczuwamy smutek i pustkę. Zaprzyjaźnimy się z tymi postaciami, tak dobrze poznamy opisane miejsca i pamiętamy wydarzenia z książki tak głęboko, jakby były to nasze własne doświadczenia. Śledzimy postacie poprzez ich życie i odczuwamy to, co one odczuwają.

Zmieniamy nasze zachowanie

Czytanie pomaga nam zrozumieć świat i inne punkty widzenia. Książka może być fikcją, ale zawiera wiele ukrytych lekcji dla każdego z nas, z których możemy czerpać cenne wskazówki.

Oprócz rozwijania naszej zdolności do empatii, książki sprawiają, że lepiej rozumiemy ludzi z większą zdolnością rozumienia innych. Innymi słowy, uczymy się, jak radzić sobie z określonymi sytuacjami lub ludźmi dzięki temu, co przeczytaliśmy.

Spraw, by książki stały się częścią twojego życia

Jak mogliśmy zauważyć, książki pomagają nam lepiej zrozumieć świat i wczuć się w doznania, historie innych. Wpływają na nas w pozytywny sposób, który przynosi korzyści w naszym codziennym życiu.

Mamy teraz tak wiele okazji do czytania. Mamy książki papierowe i elektroniczne, które są dostępne w różnych językach, o różnej tematyce, dzięki czemu możemy wybierać w zależności od tego, czego szukamy lub czego potrzebujemy. Pamiętam raz, kiedy przyjaciółka powiedziała, że ​​smutna książka pomogła jej przetrwać trudny okres w jej życiu.

Jak to możliwe? Być może głęboko utożsamiła się z treścią książki i pomogło jej zobaczyć, że zawsze będą złe momenty w życiu, ale to nie pogorszyło jej życia. Czytanie o nieszczęściu innej osoby pomogło jej w pozytywny sposób.

Te i inne rzeczy mogą przytrafić się każdemu z nas. Dlaczego oglądamy film, który, jak wiemy, sprawi, że będziemy płakać, kiedy będziemy smutni? Ponieważ pozwala naszemu bólowi odpłynąć i w ten sposób uwalniamy się od niego. To samo dzieje się z książkami, ale z ważnym dodatkiem: pozwalają nam wyobrażać sobie i tworzyć.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *