Jak czytanie zmniejsza stres?

Przy najwyższym poziomie stresu nigdy nie było bardziej krytycznego czasu na ulgę niż teraz. Jest też sposób na rozładowanie stresu, który jest edukacyjny, przyjemny i zdrowy dla umysłu. Mając wiele dostępnych opcji, wszyscy moglibyśmy zastosować nowe sposoby zmniejszenia poziomu stresu.

Czytanie zmniejsza poziom stresu

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-zmniejsza-poziom-stresu/

Czytanie zapewnia wiele korzyści i oznacza odłożenie telefonu na kilka minut i skupienie się na czymś innym. Więc przyjrzymy się, jak czytanie zmniejsza stres.

Książka to remedium na stres, wiedziałeś o tym? Zobacz dlaczego.

Czytelnictwo w Polsce  spada, ale ludzie aktywnie wzywają do czytania. Ponieważ badania pokazują, że czytanie zmniejsza stres, jest to coś, co powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli pragniesz spokoju. Czytanie powinno być czymś, co lubisz. Niezależnie od tego, czy jest to magazyn, czy tajemnicza powieść, wybierz temat, który pozwoli ci zagłębić się w lekturze. Czytanie przyjemnego materiału ułatwia utrzymanie nawyku.

Jak czytanie zmniejsza stres?

Zacznijmy od niektórych statystyk

  • Agencja Reading odkryła, że ​​czytanie zmniejsza objawy depresji i otępienia.
  • Czytanie przez sześć minut dziennie zmniejsza stres o 68 procent.
  • Czytelnicy wykazują niższe wskaźniki depresji w porównaniu do osób nie czytających.
  • Czytanie jest o 300 procent bardziej skuteczne w zmniejszaniu stresu niż chodzenie na spacer.

Badanie przeprowadzone przez University of Sussex wykazało, że czytanie jest jednym z najbardziej korzystnych sposobów zmniejszenia stresu. Okazało się, że czytanie jest skuteczniejsze niż picie herbaty, granie w gry wideo i słuchanie muzyki, jeśli chodzi o łagodzenie stresu.

Stwierdzono, że czytanie spowalnia tętno, a nawet rozluźnia mięśnie. Te reakcje fizyczne upodabniają czytanie do medytacji, o której wiadomo, że redukuje stres.

W obecnych czasach, w których tempo życia jest za szybkie, a na każdym kroku jest tyle rozproszeń, znalezienie czegoś, co promuje spokój, jest niezbędne.

„Wykazano, że czytanie wprawia nasze mózgi w przyjemny stan podobny do transu, podobny do medytacji, i przynosi takie same korzyści zdrowotne, jak głęboki relaks i wewnętrzny spokój”.

Komentują również, że zwykli czytelnicy śpią lepiej. Ponieważ stress.org radzi, że zbyt duży stres może prowadzić do złego snu, co z kolei powoduje różne inne problemy zdrowotne, używanie czytania w celu zmniejszenia stresu może być realnym rozwiązaniem.

Co robi czytanie dla twojego mózgu

Przyjrzeliśmy się, jak czytanie zapewnia uczucie spokoju, ale co to robi dla twojego mózgu?

Emory University (2013) odkrył, że czytanie powieści może wpływać na mózg przez kilka dni po przeczytaniu. Przyjrzano się, jakie efekty neuronalne odczuwało 21 uczniów przez 19 dni.

Uczniowie ci otrzymali książkę „Pompeje” Roberta Harrisa do przeczytania. W stanie spoczynku poddawano je regularnym skanom MRI. Badanie wykazało, że uczestnicy wykazali zwiększoną łączność w lewej korze skroniowej, związek z tym, jak jesteśmy otwarci na język.

Stymulacja mentalna pochodząca z czytania pomaga zachować komórki mózgowe. Zachowanie komórek może pomóc powstrzymać chorobę Alzheimera i zapewnić regularne korzystanie z mózgu w sposób, który pomaga utrzymać go w dobrej formie.

Różne badania wykazały, że osoby, które nie stymulują mózgu regularnie, częściej cierpią na choroby psychiczne. Czytanie może być tylko jednym ze sposobów na pobudzenie umysłu, ale jest jednym z najbardziej skutecznych.

Ponieważ depresja jest często wynikiem braku stymulacji umysłowej, czytanie przynosi ulgę w stresie.Czytaj-  to świetny pomysł.

Na tym jednak nie kończą się korzyści stymulujące. Alzinfo.org mówi nam, że czytanie chroni nasz mózg w odniesieniu do pamięci i jest jednym z lepszych sposobów na powstrzymanie umysłu od cierpienia na choroby psychiczne w późniejszym życiu.

Alzinfo odnosi się również do badania Roberta S. Wilsona z Rush University Medical Center w Chicago. Badanie to wykazało, że ci, którzy rzucili wyzwanie swoim mózgom poprzez takie działania, jak czytanie, spowolnili tempo spadku umysłowego.

Dlaczego odprężanie jest ważne?

Wydaje się to oczywiste, zmniejszając poziom stresu.

Chociaż wszyscy jesteśmy różni i charakteryzujemy się z wyjątkowego spojrzenia na świat, stres jest czymś, na co każdy może cierpieć w dowolnym momencie. Nie ma znaczenia, czy jesteś studentem przygotowującym się do egzaminów, czy właśnie straciłeś pracę, czy coś cię zdenerwowało bardziej niż zwykle, może to wpłynąć na każdego.

Problem polega na tym, że im bardziej jesteś zestresowany, tym bardziej jesteś podatny na choroby związane ze stresem. Należą do nich między innymi choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, udary mózgu i depresja.

Korzyści dla twojego mózgu są obfite, i to samo dotyczy ogólnego stanu zdrowia.

Czytanie książek przyczyną długotrwałych zmian w mózgu

Sprawdź – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-ksiazek-przyczyna-dlugotrwalych-zmian-mozgu/

Stres ma powiązania z ponad połową wszystkich chorób, które obciążają nie tylko twoje ciało, ale także portfel. Koszty leczenia chorób związanych ze stresem są ogromne.

Bupa.com.au twierdzi, że stres może również wpływać na twoje zdrowie na inne sposoby. Mówią, że może obniżyć twoją odporność. Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz cierpieć na chorobę, jeśli jesteś zestresowany, ponieważ twoje ciało nie ma takiej samej zdolności do walki z nim.

Ten sam zasób informuje również, że stres może prowadzić do objadania się, a także nadużywania narkotyków i alkoholu. Wszystko to może mieć poważny wpływ na twoje zdrowie, czyniąc odprężenie jeszcze bardziej znaczącym. Inne problemy, które mogą być spowodowane przez stres, obejmują zwiększony niepokój i zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2.

Czytanie może poprawić twoje zdrowie?

Jeśli myślisz o czytaniu w celu odprężenia, jest to dodatkowa korzyść. Ponieważ może zmniejszyć poziom stresu, czytanie pomaga chronić twoje ciało przed poważnymi skutkami stresu. Stwierdzono nawet, że czytanie zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu głowy.

Najlepsze sposoby na zmniejszenie stresu podczas czytania

Wybierz książkę, która Cię chwycihttp://www.psychoskok.pl/ksiazki/

Zalecamy przeczytanie czegoś, co Cię zafascynuje i sprawi, że będziesz częsciej wracać do tej formy relaksu. Przewracanie stron pomoże ci utrzymać nawyk czytania. Rodzaj wybranej książki zależy od osobistego wyboru i jest subiektywny. Jeśli nie masz jeszcze ulubionego autora, którego lubisz czytać, pomoże ci wybranie gatunku, który najbardziej ci się podoba.

Nawet jeśli jesteś jedną z wielu osób, które nigdy nie czytają, pomyśl o rodzaju filmów, które lubisz oglądać, a to powinno dać ci dobry pomysł. Niezależnie od tego, czy jest to science fiction, romans, tajemnica czy fikcja, trzymaj się tego, co najbardziej Ci się spodoba.

Co więcej, poproś znajomego o rekomendację lub zapytaj, czy chciałby przeczytać tę samą książkę. Jeśli znajomy poleci książkę, może motywować do jej trzymania się, a także może pomóc w tworzeniu interesujących rozmów.

Lubimy czytać polecane książki – sprawdź

Czas spędzony na rozmowach z innymi ludźmi może również pomóc zmniejszyć stres.

Wybierz spokojne miejsce do czytania

University of Minnesota radzi, aby codziennie czytać 30 minut w cichej okolicy, w której będziesz wolny od zakłóceń. Podają także kilka wskazówek, jak zacząć, w tym wybór odpowiedniego materiału do przeczytania. Niektóre treści mogą cię stresować jeszcze bardziej niż wcześniej.

Jeśli okaże się, że wiadomości mogą zwiększyć poziom stresu, najlepiej trzymać się z dala od gazet, zobowiązując się do czytania w celu odprężenia. Wybór powieści, która pomoże ci uciec do innego świata, jest dobrym pomysłem. Rodzaj treści lub środowisko mogą mieć wpływ na częstotliwość czytania. Zrób wszystko, aby doświadczenie było jak najprzyjemniejsze.

Ogranicz rozproszenie uwagi

Aby odprężyć się podczas czytania, musisz się upewnić, że robisz to w spokojnym otoczeniu i bez rozpraszania uwagi. Nie dostaniesz takich samych korzyści, jeśli odbierasz telefon co kilka stron i możesz nie być w stanie skoncentrować się w ten sam sposób, gdy radio gra w tle.

Czytanie zabiera Cię w inną rzeczywistość

Faktem jest, że twoja obecna sytuacja może być tym, od czego potrzebujesz ucieczki.

Jeśli twoje życie jest stresujące, prawdopodobnie czytanie zapewni Ci relaks i odprężenie. Twój niepokój może wydawać się wyczerpujący i trudny do ucieczki, dlatego czytanie jest tak korzystne dla stresu. Pozwala zabrać Cię do innego czasu, ziemi, a nawet miasta i może dać ci trochę czasu na życie w „czyichś butach”. Kiedy naprawdę zagubisz się w dobrej książce, na chwilę zapominasz o swoich zmartwieniach.

Może to potrwać kilka minut, ale kiedy życie jest ciężkie, te minuty mają znaczenie.

Czytanie może dać ci trochę perspektywy

Możesz myśleć, że twoje życie jest obecnie trudne, ale czasami, kiedy czytasz o doświadczeniach innych ludzi, może pomóc ci zobaczyć, że nie jest tak źle. Postać, o której czytasz, może przeżywać wielki smutek, który w porównaniu do twoich okoliczności jest znacznie gorszy.

Wyzwania postaci mogą zmienić cały sposób patrzenia na swoje życie. Czytanie zmniejsza stres podczas czytania, ale może również pomóc w jego całkowitym złagodzeniu.

Wniosek

Kiedy czujesz się zestresowany, potrzebujesz narzędzi, które złagodzą twoje obawy.

Oczywiste jest, że czytanie przyczynia się do uspokojenia uczuć, zarówno mentalnych, jak i fizycznych. Jak wspomniano wcześniej wspomniane badanie, można zacząć od zaledwie sześciu minut dziennie, aby zrobić prawdziwą różnicę. Zanim się zorientujesz, trudno będzie odłożyć książkę.

Kształtowanie każdego nawyku może być trudne, ale warto zainwestować w taki, który może pomóc poprawić jakość życia. Powinno być jeszcze łatwiej, gdy zaczniesz czytać gatunki, które już lubisz.

Czytanie może znacznie zmniejszyć stres, co będzie miało pozytywny wpływ na prawie każdy aspekt twojego życia. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na ucieczkę od wszystkiego. Opanuj to, a może się okazać, że możesz opanować stres.

Jeden komentarz do “Jak czytanie zmniejsza stres?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *