Dlaczego czytamy coraz mniej książek

Czytanie to podstawowa umiejętność nabywana przez dzieci w pierwszych latach szkoły.

Jest ona na tyle ważna, ponieważ bez opanowania umiejętności czytania ciężko jest funkcjonować w codziennym życiu. W ciągu dnia czytamy nieustannie: rozkłady jazdy, gazety, informacje na tablicy ogłoszeń. Słowo pisane jest z nami cały czas, dlatego tak bardzo dziwi fakt, że w dzisiejszych czasach czytanie i czytelnictwo stale spychane jest na margines i uznawane za stratę czasu. Przerażający wydaje się fakt, że obecna młodzież uważa czytanie książek za coś uwłaczającego ich godności, za przejaw nudziarstwa i bezwartościowe zajęcie. Biblioteki świecą pustkami, a przyznanie się w gronie znajomych do aktywnego czytelnictwa niesie za sobą często negatywne reakcje.
 
Otwarte przyznanie się do częstego czytania książek w obecnych czasach często uznawane jest nawet za objaw snobizmu i wywyższania się. Coraz częściej ludzie po prostu chwalą się tym, że czytają. Zdarzają się też tacy, którzy chwalą się, że nie czytają kompletnie nic. Ogłaszają wszem wobec, że czytanie jest strata czasu, a to, co napisane możemy równie dobrze obejrzeć w postaci filmu lub posłuchać w formie audiobooka.
Dobre wieści dla moli książkowych: według przeprowadzonych badań ci, którzy czytają co najmniej 30 minut dziennie mają duże szanse cieszyć się dłuższym życiem. http://www.poradniki24h.pl/1027/czytanie-wplywa-dluzsze-zycie/
 
Przyczyną tej dziwnej mody na czytanie i nieczytanie jest w głównej mierze rozwój mass mediów, wszechobecny Internet i moda na nicnierobienie. Media bombardują młode umysły hasłami, które przekonują, że aby być „cool” trzeba „olewać wszelkie zasady”, „iść pod prąd”. Młodzi ludzie staja się także coraz bardziej leniwi, nie chcą tracić czasu na czytanie książek. Często zdarza się też tak, że tego czasu po prostu nie mają. Wszystko to powoduje, że od pewnego czasu zalewa nas fala wtórnego analfabetyzmu. Zarówno dzieci, jak i dorośli mają problemy z rozumieniem czytanej treści, brakuje nam wyobraźni, stajemy się aroganccy w stosunku do słowa pisanego. Powstaje coraz więcej książek tworzonych na podstawie lustracji i małej liczby słów. Coraz modniejsze stają się książki o tematyce modowej, spychające poezje i literaturę wysoką w kąt bibliotecznych półek.
Książki, które warto przeczytać – http://www.psychoskok.pl/ksiazki/ – poznaj je.
 
Taka sytuacja staje się groźna nie tylko dla polskiego czytelnictwa, ale dla naszego życia społecznego. Powiększające się grono wtórnych analfabetów, ludzi- ignorantów, wpływa destrukcyjnie na poziom naszego społeczeństwa. A przecież książki mogą być wspaniałą rozrywką, ucieczką od świata codziennego, odejściem od codziennej gonitwy i chwilą relaksu po ciężkim dniu. Wystarczy tylko zaufać im chociaż trochę, przełamać swoją niechęć i sięgnąć po jedną z nich. To nie kosztuje wiele, a może przynieść nam ogromne korzyści, nie tylko intelektualne, ale też duchowe.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *