Na co warto zwrócić uwagę, wykonując fotografię portretową?

Bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy średniozaawansowanym fotografem, to zawsze warto poprawić swoje umiejętności, aby robić coraz lepsze, fotograficzne ujęcia. Jeśli  więc chcesz, aby Twoje zdjęcia portretowe były intrygujące i przykuwały uwagę odbiorców, to powinieneś zapoznać się z prostymi zasadami i kierować się nimi podczas fotograficznej sesji.

Na co warto zwrócić uwagę, wykonując fotografię portretową?

Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących fotografii portretowej, które pozwolą Ci zrobić naprawdę interesujące ujęcia:

 • Odpowiednio długi obiektyw jest wręcz koniecznością. 
  Dlatego też szukając informacji o obiektywach w sieci, można zauważyć, że wielu fotografów sugeruje zakup obiektywu 50 mm. Jednak dla fotografii portretowej nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ obiektywy średniego zasięgu mają podobną perspektywę i nie ma w nich nic szczególnego. Zamiast tego powinieneś poszukać obiektywu z zakresu od 85 mm do 200 mm. W ten sposób stworzysz bardziej unikalne obrazy. Dzięki dodatkowemu rozmyciu tła będziesz mógł także przybliżyć je do obiektu. Komunikowanie się z obiektami za pomocą obiektywu 200 mm może być trudniejsze, ale jest tego warte. Przekonasz się o tym zwłaszcza kiedy zobaczysz rezultaty. Być może będziesz musiał  kilka razy chodzić tam i z powrotem, ale takie zaangażowanie skutecznie poprawi Twoje ujęcia.
 • Szukaj różnych kątów podczas fotografowania. 
  Wiele osób wciąż wymusza ujęcia z poziomu oczu w fotografii portretowej. Nawet jeśli to oferuje coś znanego i oczywistego, to jest to niestety niezbyt ciekawe. Spróbuj więc uzyskać różne kąty poniżej poziomu oczu lub z góry i stwórz nowe perspektywy dla swojego portretowego ujęcia. Dzięki tej technice możesz np. zniwelować niektóre wady fotografowanego obiektu. Jest to także dobre rozwiązanie do usuwania różnic w wysokości między przedmiotami fotografii. Jest to jedna z podstawowych wskazówek, dotyczących właśnie fotografii portretowej, o której powinieneś pamiętać.
 • Używaj lampy błyskowej z boku.
  W fotografii portretowej w przeciwieństwie do wielu innych rodzajów fotografii rzadko będziesz używał lampy błyskowej aparatu. Kiedy fotografujesz osobę z bliskiej odległości i uruchamiasz lampę bezpośrednio przed jej twarzą, to po pierwsze będzie to dla niej bardzo nieprzyjemne. Dlatego też większość ludzi poruszy się lub wzdrygnie przed błyskiem. Poza tym jasne światło lampy spowoduje, że zdjęcie może być prześwietlone i nie będą wówczas widoczne szczegóły twarzy. Natomiast gdy fotografujesz obiekty z boku, to możesz manipulować światłem w dowolny sposób. Ten pomysł można również wykorzystać do nadania krajobrazowi bardziej dramatycznego charakteru, poprzez podkreślenie elementów w tle.
 • Zmniejsz światło słoneczne za pomocą lampy błyskowej.
  Fotografia portretowa w środku dnia może być nieco trudna. Aby przyciemnić zdjęcia i zwiększyć ekspozycję można użyć sztucznego światła. Speedlighty są dobrym rozwiązaniem dla tego rodzaju przedsięwzięcia. Dlatego też będziesz potrzebował co najmniej dwóch z nich, aby oświetlić obiekt, jednocześnie całkowicie blokując słońce. Nie używaj również dyfuzora, tylko postaraj się zbliżyć speedlighty do obu stron obiektu. W ten sposób nałożysz na niego więcej światła, jednocześnie nieco zaciemniając tło.
 • Dowiedz się, jak wykorzystać światło na swoją korzyść.
  Wielu doświadczonych fotografów portretowych często lubi powtarzać: „znajdź światło”. Chodzi o to, aby być w stanie uzyskać piękne podświetlenie dla swojej fotografii. W końcu światło jest najistotniejszym elementem fotografii, a w przypadku portretów ma ono jeszcze większy wpływ na efekt końcowy. Bez względu na to, czy używasz żarówki, okna, światła słonecznego na zewnątrz, czy jakiegokolwiek innego źródła światła, musisz umieścić je w odpowiednim miejscu za obiektem tak, aby uzyskać wysokiej jakości światło krawędziowe. Ta obręcz światła podkreśli wymiar i sprowadzi fotografowany obiekt na pierwszy plan.

 

Jeśli uda Ci się zrobić wyjątkową sesję portretową, to nie zwlekaj, tylko wywołaj zdjęcia w wybranym fotolabie, np. tutaj: https://www.fotocentrum.eu/wywolywanie-zdjec.html. Dzięki temu będziesz mógł stworzyć szczególną ekspozycję na swojej ścianie.

Polecamy!

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *