Jedziesz na urlop? Dokładnie sprawdź swój samochód

Podróż na urlop we własnym aucie daje niezależność i często jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Jednak, jeśli prowadzi się niesprawne auto, wakacje szybko mogą zmienić się w koszmar. Sprawdź, jak przygotować samochód do długich tras i uniknąć problemów w czasie letnich wycieczek.

Jak skontrolować auto przed wakacjami?

Najważniejszym etapem przygotowania pojazdu do długiej trasy jest kontrola jego stanu technicznego. Tego kroku nie należy pomijać, ponieważ ewentualne usterki mogą skutkować nieprzyjemnościami na drodze, a w niektórych przypadkach nawet wypadkiem. Kontroli najlepiej dokonać tydzień lub dwa przed wyjazdem, aby mieć zapas czasu na naprawę ewentualnych usterek czy wymianę wadliwych części. Najlepiej, żeby przeglądu dokonał profesjonalista – robiąc to samodzielnie można przeoczyć pewne ważne szczegóły. Warto więc oddać samochód do sprawdzonego serwisu, takiego jak Bunar. Przegląd stanu technicznego powinien obejmować:

  • kontrolę stanu opon i poziomu ciśnienia;
  • sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych;
  • napełnianie klimatyzacji;
  • weryfikację sprawności świateł i żarówek;
  • rewizję wszystkich podsystemów pojazdu.

Wyposażenie auta – co zabrać ze sobą w podróż?

Odpowiednie wyposażenie samochodu jest równie ważne, co jego sprawność techniczna. Według polskiego prawa, obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadać w aucie gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. W niektórych państwach Unii Europejskich wymagana jest także kamizelka odblaskowa. Poza tym, dobrze mieć ze sobą także zestaw podstawowych narzędzi, które pozwalają np. samodzielnie wymienić koło. Warto więc spakować zestaw kluczy, lewarek lub linę holowniczą. Dobrze mieć także dostęp do apteczki.

Ponadto, warto także zabrać ze sobą w trasę odpowiednią nawigację. W obecnych czasach urządzenia GPS są codziennością, jednak mogą one niespodziewanie się zepsuć lub stracić zasięg. Aby być przygotowanym na tę ewentualność, dobrze zaopatrzyć się także w mapę papierową.

Zadbaj o komfort podróży

Długie trasy mogą być męczące – godziny spędzone w samochodzie raczej nie mają pozytywnego wpływu na nikogo. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, np. ataku choroby lokomocyjnej, należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, trzeba zadbać o to by dzieci lub pasażerowie źle znoszący jazdę zażyli odpowiednie leki. Ponadto, trzeba upewnić się, że klimatyzacja i wentylacja są sprawne. Podróż nagrzanym samochodem jest nieprzyjemna i męcząca. Jeśli jedzie się na wakacje z dziećmi, należy zadbać o to, żeby ich foteliki były komfortowe i zapewnić im rozrywki na czas drogi. Mogą to być gry, zabawki lub bajki na tablecie. Ostatnią rzeczą, którą warto mieć w swoim samochodzie, jest woda i przekąski. Dzięki temu uniknie się dodatkowych, nieplanowanych postojów.

Podczas długich tras należy mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, a także innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu bardzo ważne są postoje na odpoczynek kierowcy. Warto je wykonywać co najmniej raz na kilka godzin i w tym czasie wypić kawę lub coś zjeść. Lepiej dotrzeć do celu w dłuższym czasie, ale bez problemów.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.