DomGospodarkaSpołeczeństwoŚwiatŚwiat technologiiTechnikaWiadomości budowlane

Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych

Człowiek codziennie korzysta z urządzeń zasilanych energią elektryczną – ciężko wyobrazić sobie życie bez lodówki, pralki czy telefonu komórkowego. Za pobór prądu użytkownik jest zobowiązany rozliczyć się z energetyką. Można jednak zredukować koszty decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych. Jest to doskonały sposób na wykorzystanie darmowej i codziennie dostępnej energii słonecznej, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko i domowy budżet.

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Odpowiadając na pytanie, należy zacząć od istoty fotowoltaiki. Jest to bowiem proces pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Tym samym, aby uzyskać najlepsze wyniki należy umieścić instalację w najbardziej nasłonecznionym miejscu, a ogniwa fotowoltaiczne ustawić pod odpowiednim kątem. Tylko taki sposób montażu paneli fotowoltaicznych będzie opłacalny i przyniesie oczekiwane przez właścicieli profity.

Panele słoneczne nie powinny znajdować się w zacienionym miejscu. Najczęściej wybieraną opcją jest założenie instalacji na dachu budynku. Po pierwsze – w ten sposób zostaje zminimalizowane ryzyko zacienienia ogniw przez inne nieruchomości. Po drugie – oszczędność miejsca, ponieważ właściciel domu nie musi przeznaczać części gruntu pod urządzenia fotowoltaiczne. Po trzecie – niższe koszty okablowania (łatwiej i taniej przeprowadzić łącze wewnątrz domu niż doprowadzać je z końca działki). Jeśli jednak montaż paneli fotowoltaicznych nie jest możliwy na dachu (np. z uwagi na zbyt małą powierzchnię), można zainstalować ogniwa na gruncie. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że przy stawianiu modułów nie ma ograniczeń w postaci kierunku świata czy kąta nachylenia dachu. Dzięki temu panele słoneczne można zamontować wzorowo, ustawiając je pod kątem 30-40 stopni i kierując czynną powierzchnię w stronę południa.

Jak zwiększyć wydajność ogniw?

W celu maksymalizacji poboru promieniowania słonecznego, panele powinny być zamontowane w kierunku południa. Z uwagi na umiejscowienie nieruchomości, nie zawsze jest to możliwe. Dopuszczalne są jeszcze kierunki takie jak południowy wschód i południowy zachód, które również zapewnią dobry uzysk energii. Optymalny kąt nachylenia ogniw to między 30 a 40 stopni (w zależności od kierunku instalacji). Warto wiedzieć, że zachowując kąt 30 stopni energia będzie pozyskiwana na podobnym poziomie zarówno latem, jak i zimą. To rozwiązanie sprawdzi się w domach całorocznych. Montaż paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem to także gwarancja samoczyszczenia się modułów, dzięki czemu będą mogły wydajniej pracować.

Poznaj – Net-billing vs net-metering – który system rozliczeń fotowoltaiki wypada

Decydując się na zamontowanie paneli słonecznych należy rozważyć miejsce instalacji, kierunek i kąt ustawienia ogniw. Te 3 parametry będą rzutowały na koszty inwestycji, realną ilość pozyskiwanej energii, a finalnie – na oszczędności w domowym budżecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *