Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych

Człowiek codziennie korzysta z urządzeń zasilanych energią elektryczną – ciężko wyobrazić sobie życie bez lodówki, pralki czy telefonu komórkowego. Za pobór prądu użytkownik jest zobowiązany rozliczyć się z energetyką. Można jednak zredukować koszty decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych. Jest to doskonały sposób na wykorzystanie darmowej i codziennie dostępnej energii słonecznej, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko i domowy budżet.

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Odpowiadając na pytanie, należy zacząć od istoty fotowoltaiki. Jest to bowiem proces pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Tym samym, aby uzyskać najlepsze wyniki należy umieścić instalację w najbardziej nasłonecznionym miejscu, a ogniwa fotowoltaiczne ustawić pod odpowiednim kątem. Tylko taki sposób montażu paneli fotowoltaicznych będzie opłacalny i przyniesie oczekiwane przez właścicieli profity.

Panele słoneczne nie powinny znajdować się w zacienionym miejscu. Najczęściej wybieraną opcją jest założenie instalacji na dachu budynku. Po pierwsze – w ten sposób zostaje zminimalizowane ryzyko zacienienia ogniw przez inne nieruchomości. Po drugie – oszczędność miejsca, ponieważ właściciel domu nie musi przeznaczać części gruntu pod urządzenia fotowoltaiczne. Po trzecie – niższe koszty okablowania (łatwiej i taniej przeprowadzić łącze wewnątrz domu niż doprowadzać je z końca działki). Jeśli jednak montaż paneli fotowoltaicznych nie jest możliwy na dachu (np. z uwagi na zbyt małą powierzchnię), można zainstalować ogniwa na gruncie. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że przy stawianiu modułów nie ma ograniczeń w postaci kierunku świata czy kąta nachylenia dachu. Dzięki temu panele słoneczne można zamontować wzorowo, ustawiając je pod kątem 30-40 stopni i kierując czynną powierzchnię w stronę południa.

Jak zwiększyć wydajność ogniw?

W celu maksymalizacji poboru promieniowania słonecznego, panele powinny być zamontowane w kierunku południa. Z uwagi na umiejscowienie nieruchomości, nie zawsze jest to możliwe. Dopuszczalne są jeszcze kierunki takie jak południowy wschód i południowy zachód, które również zapewnią dobry uzysk energii. Optymalny kąt nachylenia ogniw to między 30 a 40 stopni (w zależności od kierunku instalacji). Warto wiedzieć, że zachowując kąt 30 stopni energia będzie pozyskiwana na podobnym poziomie zarówno latem, jak i zimą. To rozwiązanie sprawdzi się w domach całorocznych. Montaż paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem to także gwarancja samoczyszczenia się modułów, dzięki czemu będą mogły wydajniej pracować.

Decydując się na zamontowanie paneli słonecznych należy rozważyć miejsce instalacji, kierunek i kąt ustawienia ogniw. Te 3 parametry będą rzutowały na koszty inwestycji, realną ilość pozyskiwanej energii, a finalnie – na oszczędności w domowym budżecie.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *