Sport to zdrowie

Hipokrates jest osobą, która wypowiedziała słowa “sport to zdrowie”, nie brzmiały one tak dosłownie, gdyż fraza mówiła “Sport to ochrona zdrowia”, ale na potrzeby współczesnego świata i po prostu łatwiejszej wymowy sformułowanie zostało skrócone. Fraza choć stara, jest wciąż używana i ma się dobrze. W tym artykule chcemy sprawdzić czy sport to faktycznie zdrowie, a jeżeli nie to kto powinien go unikać. Jeżeli zastanawiasz się na wstaniem z sofy i rozpoczęciem aktywności fizycznej to jest to idealny temat dla Ciebie.

Wpływ sportu na zdrowie

W minionym wieku byliśmy społeczeństwem produkcyjnym obecnie, w krajach rozwiniętych, do których coraz częściej zalicza się równie Polskę uznaje się społeczeństwo za usługowe. Takie zmiany spowodowały coraz częstsze spędzanie 8 godzin, każdego dnia na stołku w pracy. Do tego dochodzi kult sylwetki który jest widoczny na każdym banerze i podczas każdej reklamy w telewizji czy na Instagramie. Aktywność ruchowa jest wpajana dzieciom już od szkoły podstawowej a nawet przedszkola. Wedle różnych statystyk w 2000 roku w Ameryce dałoby radę uniknąć blisko 400 tys. zgonów, które były spowodowane złą dietą i brakiem ruchu.

Dostępne są liczne badania, które pokazują, że korzyści sportu są niepodważalne. Treningi siłowe pozwalają budować siłę, która jest niezbędna w wielu czynnościach oraz niweluje ryzyko osteoporozy, zapewnia zwiększenie minerałów w kościach. Bez wątpienia jednym z największych problemów tego świata jest otyłość. Sport jest najlepszym narzędziem do radzenia sobie z otyłością. Otyłość może powodować szereg chorób w tym niedokrwienie serca, cukrzycę czy nadciśnienie a sport często jest najlepszym lekarstwem. Chociaż słowo lekarstwo nie jest najlepsze, bo sport jest profilaktyką przed wystąpieniem choroby. Tak samo jak brak sportu jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi otyłości, tak ogromne znaczenie ma również dieta. większość ludzi nie ma pojęcia o stosowaniu prawidłowej diety żywi się pokarmem niskiej jakości. już samo wyeliminowanie słodzonych napojów słodyczy tłustych pokarmów typu fast-food wpływa pozytywnie na obniżenie ryzyka wyżej wymienionych chorób.

Przejdźmy teraz do faktycznych zalet aktywności fizycznej, które zostały potwierdzone na wielu polach. absolutną podstawą jest poprawiona praca układu sercowo-naczyniowego. Serce to najważniejszy mięsień w naszym organizmie a ruch wpływa na obniżenie ryzyka chorób Serca i cukrzyca. Drugi aspekt to wspomniany sposób na walkę z nadwagą. otyłość spowodowana jest nadmierną ilością kalorii spożywanych przez długi okres czasu. Sport pojęty jako dowolna aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie organizmu na kalorie a co za tym idzie możemy spożyć każdego dnia więcej pokarmu bez negatywnych konsekwencji. Sport to również mniejsze ryzyko kontuzji Oczywiście jeżeli wykluczymy kontuzje mechaniczne, które mogą wydarzyć się podczas wykonywania aktywności fizycznej. Już samo rozciąganie, każdego dnia zmniejsza w istotny sposób ryzyko zerwania mięśniowy.

Wiele osób podkreśla, że sport wpływa również na zdrowie psychiczne. Podczas wykonywania aktywności fizycznej w organizmie wytwarzane są endorfiny, czyli substancja odpowiadająca za poczucie szczęścia. przeglądając różne badania można również dotrzeć do informacji, że osoby aktywne ruchowo mają mniejsze skłonności do depresji i rzadziej są smutne.

Osoby szukające wymówek zadają często pytanie o negatywne wpływy sportu na zdrowie. Bez wątpienia przy wykonywaniu większości sportów nasze ścięgna i kości są bardziej obciążone. W zdecydowanej większości sportów najbardziej odczuwają to kolana. Istnieje również ryzyko kontuzji, który jest powiązane bezpośrednio z danym sportem. Jednak zdecydowana większość z nich to niegroźne siniaki, stłuczenia czy zadrapania. W przypadku niektórych osób istnieją przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania wzmożonej aktywności fizycznej. Jednak jest to niewielki ułamek społeczeństwa a dla zdecydowanej większości z nas sport to zdrowie.

Jeżeli jesteś osobą zdrową i chcesz taką pozostać na lata a twoje życie pozbawione jest ruchu warto zacząć wprowadzać zmiany. Aktywność ruchowa może zapewnić zdrowie na długie lata. Wybierz sport, który daje ci najwięcej radości wspomóż go odpowiednią dietą i zacznij odczuwać benefity wprowadzonych zmian. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *