Czyszczenie palnika retortowego

Sezon grzewczy to okres intensywnej eksploatacji kotła. Regularne czyszczenie palnika retortowego jest jedną z ważniejszych czynności konserwatorskich. Jeśli zamierzamy utrzymać doskonałą sprawność pracy kotła, jego ekonomiczność spalania i żywotność, warto pamiętać o tej czynności. Jeśli wykorzystujemy go jedynie do ogrzewania domu, pełną konserwację urządzenia należy przeprowadzać raz w roku po jego wygaszeniu. W przypadku, gdy ogrzewana jest także woda użytkowa, czyszczenie palnika retortowego powinno odbywać się co najmniej dwa razy w roku.

Czyszczenie palnika na ekogroszek

Czynność tą nie powinna zająć nam więcej niż 20 min. Czyszczenie palnika na ekogroszek oraz kotła należy wykonać systematycznie raz w tygodniu, zgodnie z zaleceniami producenta kotła. Przy dużych ilościach zużytego paliwa czynność należy wykonywać częściej. Aby przystąpić do czyszczania, warto wcześniej zaopatrzyć się w: pogrzebacz, wycior, zgarniacz – elementy, które powinny znajdować się na wyposażeniu pieca. Dodatkowo polecamy przygotować małą zmiotkę i latarkę. Maska przeciwpyłowa i rękawiczki również mogą okazać się przydatne. Prace czyszczenia palnika nie powinny odbywać się podczas pracy kotła. Kocioł należy wyłączyć z pracy. W pierwszej kolejności usuwamy zanieczyszczenia z góry kotła i wymiennika, następnie usuwamy popiół z palnika oraz opróżniamy popielnik z popiołu. W przypadku stosowania palników obrotowych czynność czyszczenia palnika wykonywana jest automatycznie przez palnik. W czasie pracy w wyniku ruchu obrotowego następuje usuwanie popiołu z paleniska. Po zakończeniu czyszczenia należy pamiętać, aby szczelnie zamknąć pokrywy otworów wyczystkowych ( gdy takie występują). Zaniedbanie czyszczenia kotła oraz palnika na groszek prowadzi do zmniejszenia wydajności pieca, czyli większego zużycia ekogroszku, a co za tym idzie zwiększa koszt ogrzewania pomieszczeń.

 

Czyszczenie palnika na pellet

Czyszczenie palnika na pellet można, a nawet należy przeprowadzać samodzielnie, czynność ta powinna być łączona z uzupełnianiem paliwa. W tym celu warto co kilka dni lub raz w tygodniu, sprawdzać stan ilości paliwa w zbiorniku, czystość palnika, usuwać powstały popiół oraz skontrolować zbiornik oraz rury podające, aby mieć pewność, że nie doszło do kumulacji drobnych zanieczyszczeń i pyłu. Raz na tydzień dobrze jest wyczyścić dokładnie wymiennik ciepła, kanały i ściany. Czyszczenie kotła na pellet jest prostą i nieskomplikowaną czynnością. Regularne czyszczenie ochroni urządzenie przed awariami i kosztownymi naprawami. Szczególnie czynności czyszczenia palnika trzeba wykonywać często i starannie gdy widzimy lub wiemy że pellet jest niskiej jakości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *