Esperal – jak działa i czy jest skuteczny?

Esperal może być skutecznym środkiem do leczenia alkoholizmu, ale wiele zależy od tego, w jaki sposób potraktuje go osoba uzależniona. Wielu terapeutów poleca Esperal jako uzupełnienie terapii alkoholowej.

Jak działa i czym jest Esperal?

Esperal jest nazywany również fachowo disulfiramem. Jest substancją czynną, która reaguje z alkoholem. W innym wypadku jest on obojętny dla zdrowia. Esperal należy do grupy tzw. antagonistów. Działa on na receptory w mózgu, przez co wraz z alkoholem daje bardzo nieprzyjemne skutki uboczne.

Należą do nich:

  • bóle i zawroty głowy
  • zaczerwienienie twarzy
  • nudności oraz wymioty
  • uczucie niepokoju
  • dezorientacja
  • przyspieszone bicie serca, a także nagłe skoki ciśnienia

Dla wielu osób takie odczucia są trudne do zniesienia, dlatego Esperal jest stosowany w tzw. terapii awersyjnej. W wielu przypadkach dochodziło do zawału serca u osób, które wypiły alkohol, mimo posiadanej wszywki alkoholowej. Przed zastosowaniem takiego środka leczniczego, bardzo ważne jest przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu, z którego lekarz dowiaduje się, czy dany pacjent nie ma problemów z krążeniem. Esperal nie ma na celu pogorszenia stanu pacjenta, a jedynie ma wzbudzić awersję do napojów wyskokowych. W wielu przypadkach również sprawia on, że dana osoba nie może dalej upijać się, co daje pozytywne skutki, również w leczeniu alkoholizmu oraz wpływa na polepszenie zdrowia.

Co ważne negatywne efekty Esperalu są już widoczne i odczuwalne po około 10 minutach od spożycia alkoholu oraz utrzymują się między 4 do nawet 10 godzin. Sama wszywka utrzymuje swój efekt przez co najmniej 9 miesięcy. Czasem działa również do 12 miesięcy.

Wszywka alkoholowa Esperal Łódź sprawia, że znacznie mniej chętnie osoba uzależniona sięga po alkohol.

Ma on za zadanie znacznie spowolnić rozkład alkoholu przez wątrobę. Metabolizowanie alkoholu do nieszkodliwego dla nas kwasu sprawia, że organizm znacznie szybciej pozbywa się toksyn. Dodatkowo Esperal znacznie pogłębia i wydłuża skutki uboczne, jakie odczuwalne są przy zatruciu alkoholowym.

Co ważne Esperal nie działa w przypadku, kiedy nie spożywamy alkoholu. Pozwala na normalne funkcjonowanie, o ile nie spożywamy napojów wyskokowych.

Czy Esperal działa?

Jeśli chodzi o samo działanie Esperalu jako środka, który pomaga wyjść z nałogu alkoholowego to można powiedzieć, że daje on dość duże i widoczne efekty. Przede wszystkim Esperal pomaga w pozbyciu się ciągłej chęci sięgania po kolejną dawkę alkoholu. Ponieważ działa na nasz organizm negatywnie w przypadku, kiedy wypijemy alkohol, osoba uzależniona przestaje widzieć w używce leku na swoje problemy. Esperal wspiera tzw. terapię awersyjną. Jest ona bardzo pomocna w przypadku, kiedy osoby uzależnione od alkoholu często po niego sięgają, zwłaszcza kiedy nie potrafią inaczej poradzić sobie z problemami i emocjami. Alkohol staje się wtedy środkiem, który w pewien sposób znieczula i teoretycznie pomaga w przejściu trudnych momentów w życiu. Niestety to uczucie jest złudne, ponieważ sprawia on więcej problemów, niż sądzi osoba uzależniona. Dzięki Esperalowi alkoholik zaczyna inaczej postrzegać alkohol, jako truciznę, która jest mocno szkodliwa. Podczas regularnego przyjmowania dawek alkoholu, które często znacznie przekraczają dopuszczalne dawki dla osób dorosłych, alkoholik przyzwyczaja się do alkoholu, przez co nie odczuwa tak mocno jego toksycznych właściwości. W przypadku Esperalu alkohol nie jest metabolizowany, więc wszystkie negatywne dla organizmu skutki są odczuwalne znacznie mocniej. W ten sposób za sprawą wszywki alkoholowej wielu alkoholików zaprzestało pić alkohol, przez co leczenie choroby alkoholowej było znacznie łatwiejsze. Wielu alkoholików powraca również do niezdrowych nawyków, ponieważ często głód alkoholowy jest znacznie silniejszy, niż próby leczenia, a nawet wiele rozmów z psychoterapeutą. Ponieważ alkohol dla osoby uzależnionej jest jedynym sposobem na ucieczkę od problemów, często wraca ona do dawnych nawyków. Dzięki Esperalowi powrót do picia jest znacznie utrudniony. Jest on rodzajem „odstraszacza”, ale u osób zdrowych nie daje negatywnych skutków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *