Botoks – czym jest i jak naprawdę działa?

Zmarszczki mimiczne w okolicy oczu i czoła to odwieczny problem starzejącej się skóry. Szczęśliwie współczesna medycyna estetyczna może temu zaradzić m.in. poprzez toksyną botulinową. Powszechnie znaną jako botoks. Czym jest i jak działa toksyna botulinowa?

Wyjątkowa toksyna

Chociaż określenie toksyna może wywoływać niepokój to botoks jest jedną z najlepiej zbadanych substancji, używanych w medycynie od 40 lat. Ponadto ilość wskazań leczniczych kwasu wciąż się rozszerza. Oprócz medycyny estetycznej jest on używany m.in. w neurologii.

Wszystko to poświadcza pełne bezpieczeństwo tej substancji. W przypadku medycy estetycznej botoks najczęściej wykorzystywany jest do likwidowania zmarszczek mimicznych pojawiających się wraz ze starzeniem skóry w okolicach czoła oraz oczu. W jaki sposób działa?

Mechanizm działania botoksu

Botoks wstrzykiwany jest do poszczególnych mięśni mimicznych powodując ich pełne rozluźnienie. Dzięki temu poluzowane mięśnie przestają być używane, a tym samym skóra ma czas na rozprostowanie oraz na regeneracje. Jest to szczególnie istotne w przypadku skóry starszej, której proces regeneracji jest stosunkowo wolny.

Inaczej rzecz ujmując wstrzyknięcie botoksu wpływ na skórę pośrednio pozwalając jej wykorzystać naturalną zdolność do odnowy. Kwas botulinowy pozwala na wykorzystanie wrodzonej zdolności organizmu do naprawy. Nie ma on więc nic wspólnego z „wypełnianiem” zmarszczek. Efektem zastosowania kwasu jest m.in.:

zmniejszenie ilości zmarszczek mimicznych,
– relaksacja twarzy (bez zmiany jej naturalnego wyrazu),
– powrót młodszej wyglądu skóry.

Warto nadmienić, że zabieg usuwania zmarszczek mimicznych można wykonać m.in. w gabinecie medycyny estetycznej Vitalea w Katowicach. Jest to jeden z najpopularniejszych gabinetów medycyny estetycznej oferujący zabiegi w tym mieście.

Zabieg w kilka minut

Usuwanie zmarszczek mimicznych za pomocą botoksu to jeden z najszybszych i najmniej inwazyjnych zabiegów. Przeważnie trwa do kilkunastu minut. Przed wstrzyknięciem nie ma konieczności wcześniejszego przygotowywania się. Zaleca się jedynie unikać leków rozrzedzających krew (m.in. aspiryny), gdyż podczas wstrzykiwania kwasu może dość do niewielkich krwawień.

Sam zabieg jest mało bolesny i nie pozostawia widocznych śladów. Po wstrzyknięciu kwasu skóra może być nieco zaczerwieniona oraz wrażliwa, aczkolwiek nie będzie to przeszkadzać w powrocie do codziennych obowiązków. Tkliwość i lekkie zaczerwienienie zniknie do kilku godzin. Po zabiegu należy jedynie unikać dotykania twarzy, wysiłku fizycznego, czy też spożywania alkoholu.

Pierwsze efekty i częstotliwość iniekcji

Pierwszych efektów można się spodziewać już po kilku godzinach od zabiegu. Niemniej jednak efekt końcowy będzie widoczny po dwóch tygodniach i powinien utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Częstotliwość zabiegów jest uzależniona od indywidualnych preferencji. Generalnie zaleca się powtórzenie zabiegu, gdy mięśnie ponownie zaczynają działać. Kolejne iniekcje zwykle mają dłuższy czas działania.

 

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.