Zadbaj o zdrowie i pływaj

Pływanie to jeden z najbardziej relaksujących sportów. Krótka chwila na basenie uwalnia ogromną ilość endorfin, które są dobrze znane jako hormony szczęścia. Prawdopodobnie jest tak dlatego, że kiedy pływamy większość z nas kojarzy to środowisko z wodami płodowymi matki, czyli pierwszym bezpiecznym i błogim środowiskiem naszego życia.

Nauka pływania jest jedną z najczęściej wybieranych aktywności sportowych, która tak pozytywnie wpływająca na kondycję naszego organizmu. Jest to także świetna forma rehabilitacji, o czym często zapominamy. Rehabilitacja w wodzie pozwala na szybszy powrót do sprawności.

Niepełnosprawni, którzy w swoim środowisku uzależnieni są często od osób trzecich, bądź od pomocy ortopedycznych, dzięki właściwościom wody stają się bardziej niezależni.

Wskazaniami do rehabilitacji w wodzie są takie schorzenia jak: mózgowe porażenie dziecięce, udar mózgu, uraz czaszkowo-mózgowy, choroba Parkinsona, wady postawy, bóle kręgosłupa, uszkodzenia i przerwanie rdzenia kręgowego, ADHD, autyzm, uszkodzenia ortopedyczne, zwyrodnienia stawów, złamania, choroba Rotha czy choroby reumatologiczne.

Taki rodzaj aktywności przynosi ulgę w bólu fizycznym, poprawia kondycję psychiczną i znacząco skraca okres powrotu do zdrowia. Ważne jest, aby ćwiczenia w wodzie odbywały się pod bacznym okiem osoby wykwalifikowanej.

Siedzący tryb życia również wpływa niekorzystnie na nasze ciało i to nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Spędzając kilka godzin dziennie przy biurku nasz kręgosłup bardzo cierpi. Nie trzeba chyba wspominać o następstwach z tych związanych takich jak nadwaga, obniżona odporność, nadciśnienie. Nasze ciało krzyczy do nas o pomoc. Zainwestujmy więc nasz czas w odrobinę sportu i idźmy na basen. Nie tylko wydłuży to nasze życie, ale także sprawi, że będzie ono miało zupełnie inną jakość. Świetnym rozwiązaniem będzie nauka pływania dla dorosłych oraz nauka pływania dla dzieci.

Jedną z największych zalet pływania jest odciążanie stawów i kręgosłupa, które w trakcie aktywności w wodzie mogą wykonywać o wiele lżejszą pracę niż w przypadku innych ćwiczeń. Za to o wiele ciężej pracują na przykład mięśnie grzbietu, których zadaniem jest podtrzymywanie kręgosłupa.

Pływanie wpływa pozytywnie na lepsze samopoczucie, relaksację, zmniejszenie bólu kręgosłupa, dzięki kompresji na stawy międzykręgowe, zmniejszenie ryzyka kontuzji mięśniowo-szkieletowych.

W pływaniu piękne jest również to, że naukę pływania można zacząć w dowolnym momencie.

 

Czytaj –

10 porad dotyczących zdrowego stylu życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *