Jak zachować się po pojawieniu się ciemieniuchy u niemowlęcia?

Ciemieniucha występuje tam, gdzie wydzielają się największe ilości gruczołów łojowych, oznacza to skórę głowy. Z wyglądu można określić ją jako skorupkę o odcieniu ciemniejszym niż skóra na głowie. Po jakimś czasie zniknie, należy jednak rozpocząć właściwe działania, które przyspieszą ten proces oraz nie pogorszą aktualnego wyglądu.

Skąd się bierze ciemieniucha?

Mimo dzisiejszej jakże zaawansowanej medycyny, cały czas nie wiemy jak to się dzieje, że u niemowląt pojawia się ciemieniucha. W przeszłości brano pod uwagę sposób karmienia, alergie czy też zakażenia, jednakże wymienione teorie nie okazały się prawdziwe. Niektórzy eksperci są zdania, że kiedy dziecko zostało urodzone wiosną bądź latem, będzie ona bardziej widoczna, gdyż to właśnie w tym okresie gruczoły łonowe wydzielają większe ilości łoju. Wszystko jest związane z łojem, który w nieodpowiedni sposób natłuszczają skórę niemowlęcia, która jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju schorzenia oraz dolegliwości. Nie jest ona pod żadnym względem objawem złej pielęgnacji dziecka, czy braku odpowiedniej opieki, gdyż występuje ona u niemalże wszystkich nowo narodzonych dzieci.

 

Jak radzić sobie z ciemieniuchą?

W pierwszej kolejności należy się zrelaksować, pojawienie się ciemieniuchy nie oznacza bólu oraz swędzenia u ukochanego dziecka. Kiedy zmiany skórne nie są groźne, a ich charakter jest łagodny rodzice często wyczesują łuszczącą się skórę i używają do tego szczotki z delikatnym włosiem. Inną metodą jest smarowanie oliwką, jednakże nie zbadano czy wymienione metody cokolwiek zmieniają. Wykorzystanie wazeliny także przynosi dobre efekty. Należy posmarować zmianę wazeliną, a następnie nałożyć czapeczkę, po przespaniu całej nocy, dziecko powinno obudzić się już bez ciemieniuchy. Kiedy zapytać nasze babcie, dowiemy się, że jedyny skuteczny sposób to posypywanie zmiany mąką ziemniaczaną, która ma za zadanie wysuszenie jej. Interwencja lekarska jest konieczna, kiedy pojawi się infekcja bakteryjna bądź grzybicza na skórze głowy.

 

Czy można zapobiegać zmianom skórnym?

Teoretycznie nie można zapobiec powstaniu ciemieniuchy, jednakże są czynności, które mogą pomóc. Mowa chociażby o nakładaniu na główkę dziecka oliwki. Warto pamiętać również o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu, gdzie dziecko spędza największą ilość czasu. Noszenie czapeczki przez dziecko powinno odbywać się jedynie poza domem, gdyż bardzo łatwo jest przegrzać główkę. Nie można zapominać również o nabyciu czapek z odpowiedniego, naturalnego materiału.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.