ChorobyInneLeczenieZdrowie i uroda

Biegunka, czyli przykra dolegliwość spotykająca każdego z nas

Z biegunką miało do czynienia każde dziecko oraz każdy dorosły. Objawia się ona dużo częstszymi niż w normalnych warunkach wizytami w toalecie. Wśród cech charakterystycznych należy wymieć również bóle brzucha, nieprzyjemny zapach oddawanego stolca oraz ogólne osłabienie organizmu.

Skąd się bierze biegunka?

Biegunka charakteryzuje się oddawaniem dużych ilości stolca, który jest rzadki, brzydko pachnie, a do tego można w nim zauważyć krew, śluz oraz ropę. Istnieje kilka przyczyn jej wystąpienia, niektóre z nich są zależne od człowieka, z kolei na inne nie mamy wpływu. Biegunka pojawia się w trakcie przedostania się do organizmu rotawirusów, Salmonelli oraz po zachorowaniu na grypę żołądkową. Stres i alergia także mogą wywołać pojawienie się tej dolegliwości. Wiele zatruć powoduje pojawienie się biegunki, mowa jest chociażby o zatruciu rdzą, lekami, środkami chemicznymi czy endotoksynami bakteryjnymi. Wiele osób zmaga się z problemami żołądkowymi na skutek bardzo błahego powodu, którym jest przejedzenie. Organizm nie radzi sobie z ogromną ilością jedzenia, która została do niego dostarczona i pragnie ją jak najszybciej wydalić.

 

Czy nadejście biegunki jest poprzedzone sygnałami ostrzegawczymi?

Odpowiedź brzmi: tak i nie. Z reguły pojawia się ona bez ostrzeżenia, poprzedzona jedynie bólem brzucha, który jest intensywny i nie pojawia się w dużej odległości czasowej przed koniecznością udania się do toalety. W niektórych przypadkach pojawia się gorączka, drgawki oraz utrata przytomności. Z reguły pierwsza faza biegunki jest bardzo intensywna, stolec oddawany jest w dużych ilościach, a w konsystencji przypomina wodę. W dalszym etapie ilość stolca jest znacznie mniejsza, ale wzbogacona o śluz oraz krew i wielokrotnie ból brzucha.

 

Czy biegunka wymaga wizyty u lekarza?

Przede wszystkim nie można lekceważyć biegunki, gdyż w najgorszym wypadku może powodować ona śmierć. Oddawanie stolca odbywa się tak często, że chorzy tracą ogromne ilości wody, skąd niezbędne jest spożywanie przez nich płynów wzbogaconych w sód, potas oraz chlor. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie węgla leczniczego, gdyż jego zadaniem jest wiązanie toksyn oraz bakterii, dzięki nim woda zostaje przetransportowana do jelita, co sprawia, że pojawia się rozwolnienie. Z biegunką nie trzeba od razu udawać się do lekarza, jednakże jeśli trwa ona dłużej niż 10 dni wizyta jest obowiązkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *