Jakie korzyści przyniesie Ci proces łagodnych zwolnień?

Strata pracy związana jest zazwyczaj z ogromnym stresem, szczególnie jeżeli utrzymujesz rodzinę lub posiadasz zobowiązania finansowe. Wielu pracodawców zaczyna pomagać pracownikom w znalezieniu nowej pracy oraz odnalezieniu się na rynku poprzez stosowanie tak zwanego outplacementu.

Outplacement to inaczej system zwolnień łagodnych, a inaczej: monitorowanych. Często wykorzystuje się go podczas restrukturyzacji, kiedy pracodawca zwalnia wielu pracowników jednocześnie – pomaga im on wtedy znaleźć nowe miejsce pracy lub założyć własną działalność gospodarczą. Obecnie coraz wiele firm jest zaznajomionych z ideą outplacementu i aktywnie ją wykorzystuje. Oprócz pomocy przy poszukiwaniu pracy, firma oferuje również możliwość podniesienia poziomu umiejętności, a także pomoc doradcy zawodowego i psychologa. W outplacemencie pracownika może pomagać firma zewnętrzna, specjalizująca się w tego typu tematach. Jednym z przykładów tego typu firm może być https://www.lhhpolska.pl, które aktywnie wspiera przeprowadzanie trudnych zmian w pracowniczych strukturach. W Polsce zabiegi outplacementu pojawiły się w latach 90 XX wieku i od tamtej pory intensywnie zyskują na popularności.

 

Outplacement – wady i zalety dla pracodawcy

Dzięki procesowi łagodnych zwolnień, pracownicy odczuwają niższą frustrację wywołaną zaistniałą sytuacją nagłej utraty zatrudnienia. Łatwiej odnaleźć się im na rynku pracy, gdy mogą liczyć na wsparcie podczas procesów rekrutacyjnych na nowe stanowiska. Proces zwiększa poczucie bezpieczeństwa pracowników pozostających w firmie, a to wpływa korzystnie na morale zespołu: pracownicy mają świadomość, że w przypadku ewentualnego zwolnienia nie zostaną sami. Budżet pracodawcy wpływa na czas trwania outplacementu oraz to, co oferuje zwolnionemu pracownikowi. W rzeczywistości nie warto jednak oszczędzać na monitorowaniu zwolnień, ponieważ mniejsza frustracja zwolnionych pracowników wiąże się z mniejszą ilością pozwów oraz oskarżeń względem pracodawcy. Firmy, które praktykują outplacement mają również lepszą opinię na rynku oraz w branży i są postrzegane jako dbające o dobro swoich pracowników. Jeżeli zwolnienia nastąpiły w efekcie restrukturyzacji, zwolniony pracownik który szybko znajdzie pracę, nie będzie obwiniał winą pracodawcy.

Outplacement to nie tylko przesyłanie ofert pracy, ale również ewaluacja mocnych i słabych stron pracownika, szkolenia poszerzające wiedzę czy merytoryczne przygotowanie go do rozmowy kwalifikacyjnej. Kompleksowa opieka nad zwolnionym pracownikiem pozwala rozstać się obu stronom w zgodzie, powodując świeży start na zawodowej drodze osobie przechodzącej proces outplacementu.

 

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.