GospodarkaPokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomościPracaRolnictwoŚwiat technologiiTechnikaWiadomości budowlane

Parametry siłowników hydraulicznych

Planujesz zakup siłownika hydraulicznego? Sprawdź, do czego służy i na jakie parametry warto zwrócić uwagę, by jak najlepiej dopasować go do własnych potrzeb!

Do czego służy siłownik hydrauliczny?

Zastanawiasz się, jakie jest główne zastosowanie siłownika hydraulicznego (tutaj znajdziesz siłowniki jednostronne i dwustronne)? Jego zadanie jest proste: zamiana energii ciśnienia na energię mechaniczną i tym samym wprawienie przedmiotu w ruch przy wykorzystaniu stosunkowo małej siły. Aby wyjaśnić dokładne działanie cylindra hydraulicznego, warto najpierw poznać jego budowę. Najbardziej klasyczny, jednostronny siłownik składa się z:

 • cylindra,
 • tłoka,
 • tłoczyska,
 • sprężyny.

Jak to działa? Pod wpływem dużego ciśnienia ciecz dostaje się do środka cylindra, napierając na tłok i powodując ściśnięcie sprężyny. Gdy ciśnienie zostaje zredukowane, sprężyna natychmiast powraca do swojej naturalnej, rozciągniętej postaci, uwalniając tym samym energię, która może zostać wykorzystana np. do zasilania maszyny. To właśnie dzięki temu siłowniki hydrauliczne mają tak dużą moc i świetnie sprawdzają się nawet w bardzo wymagających warunkach i przy wyjątkowo intensywnym użytkowaniu.

Rodzaje siłowników hydraulicznych – jaki masz wybór?

Najprostszy podział cylindrów hydraulicznych, zakłada wybór między dwoma opcjami:

 • siłownikiem jednostronnym – w którym ruch sterowany jest tylko w jednym kierunku, tak jak opisaliśmy to powyżej. Doskonale sprawdzają się na produkcji, gdzie ich zadanie polega jedynie na przenoszeniu przedmiotu z jednego punktu do drugiego oraz na powrocie do pozycji wyjściowej;
 • siłownikiem dwustronnym – zamiast sprężyny, masz tutaj jednak drugi cylinder, który umożliwia sterowanie w obie strony. Najczęściej spotyka się je w koparkach i żurawiach, gdzie odpowiadają za możliwość płynnego manewrowania ramieniem maszyny we wszystkich kierunkach.

Naprawa siłowników hydraulicznych. Jak wybrać firmę, która spełni nasze oczekiwania?

Możesz też spotkać się z siłownikami specjalnymi o bardzo konkretnym zastosowaniu. Należą do nich chociażby:

 • siłowniki obrotowe – zamieniające energię cieczy na ruch obrotowy w pełnym lub ograniczonym zakresie, w zależności od konstrukcji;
 • siłowniki teleskopowe – wyposażone w przedłużenie cylindra, co umożliwia przenoszenie przedmiotów na większych dystansach;
 • siłowniki samoblokujące – zatrzymujące tłoczysko w położeniu końcowym, zupełnie niezależnie od układu hydraulicznego urządzenia.

Dobry siłownik hydrauliczny – na co zwrócić uwagę?

Chcąc wybrać idealny cylinder hydrauliczny, trzeba wykonać parę obliczeń. Tylko wtedy zyskasz pewność co do tego, że element sprawdzi się w wymaganych warunkach i wytrzyma zakładane obciążenie. Do najważniejszych parametrów zaliczamy tutaj:

 • siłę – zależy od wymiarów siłownika i oznacza siłę, z jaką będzie oddziaływać na obiekt podczas pracy;
 • prędkość wysuwu tłoka – aby ją obliczyć, wystarczy podzielić wydajność pompy przez pole powierzchni, na którą oddziałuje siłownik;
 • skok – nie trzeba go obliczać, gdyż zwykle podaje go producent. Należy tylko sprawdzić, czy spełnia wymagania projektu, w jakim chcesz używać siłownika.

Pamiętaj o tym, że precyzyjny dobór parametrów stanowi tu kwestię kluczową, która warunkuje bezpieczną i wydajną pracę siłownika. Warto więc podwójnie sprawdzić obliczenia lub w razie potrzeby poprosić o pomoc fachowca, aby zyskać pewność, że wszystko będzie działać tak, jak powinno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *