Stomatolog Gliwice zaprasza także kobiety ciężarne – kiedy można zapisać się na wizytę, a kiedy należy się wstrzymać?

Zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Chore zęby mogą przyczynić się do wystąpienia najróżniejszych schorzeń i to nie tylko w obrębie jamy ustnej. Wiele osób nie zdaje sobie z tego fakty sprawy i zwleka z wizytą u dentysty możliwie jak najdłużej. Nic więc dziwnego, że później leczenie okazuje się długotrwałe i bolesne. Niezwykle ważne jest pamiętanie o odwiedzeniu swojego stomatologa w przypadku kobiet planujących zajść w ciążę. Dlaczego jest to tak ważne i czy w czasie ciąży też można leczyć zęby?

Stomatolog Gliwice zaprasza także kobiety ciężarne – kiedy można zapisać się na wizytę, a kiedy należy się wstrzymać?

Stan uzębienia przyszłej mamy jest niezwykle istotną kwestią. Nie wspominając już o tym, jak wiele kobiet musi pożegnać się z wieloma swoim zębami, zanim jeszcze dojdzie do rozwiązania. Warto wiedzieć, że już sam stan zapalny w jamie ustnej utrudnia zajście w ciążę, gdyż zepsute zęby mogą przyczynić się do obniżenia płodności. Kolejnym problemem jest próchnica. Jeśli nie jest ona leczona, to bakterie odpowiedzialne za jej powstanie mogą znacząco przeniknąć do krwiobiegu nie tylko matki, ale również rozwijającego się w jej łonie płodu. To z kolei może przyczynić się do wielu komplikacji, w tym do wystąpienia przedwczesnych skurczy i porodu czy też niskiej wagi urodzeniowej pociechy. Z całą pewnością nie należy zatem bagatelizować jakichkolwiek problemów z uzębieniem, ale jak najczyściej udać się przed ciąża do dentysty. Nie należy przy tym obawiać się stosowanych w gabinetach substancji wypełniających ubytki, gdyż nie stanowią one zagorzenia ani dla matki ani też dla jej dziecka.

Co jednak z leczeniem zębów w przypadku kobiet ciężarnych? Z całą pewnością nie należy stronić od dentysty, ale niektóre zabiegi rzeczywiście nie są bezpieczne dla płodu. Chodzi tutaj przede wszystkim o leczenie kanałowe w ciąży, a dokładniej o wykonywane wówczas prześwietlenie rentgenowskie. Jeśli to możliwe, warto również zrezygnować ze znieczulenia podczas wypełniania ubytków, szczególnie w we wczesnych fazach ciąży. Nie zaleca się także wybielać zębów, będąc przy nadziei. Jeśli chodzi zaś o ekstrakcję zęba, to najlepiej jest przeprowadzić zabieg w późniejszym okresie, ale nie należy zwlekać z nim aż do momentu rodzenia dziecka. Należy pamiętać o tym, że stan zapalny w jamie ustnej mocno osłabia już nadwyrężony ciążą organizm kobiety.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.