Ciśnieniomierz rtęciowy, elektroniczny czy zegarowy? Poznajmy różnice!

Jeśli borykamy się z problemami z ciśnieniem, powinniśmy koniecznie zaopatrzyć w domowy ciśnieniomierz. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić ciśnienie w każdej chwili zamiast prosić o to lekarza. Do wyboru mamy 3 podstawowe rodzaje ciśnieniomierz – zobaczmy, który z nich najlepiej sprawdzi się w domu!

Co warto wiedzieć o ciśnieniomierzu rtęciowym?

Modele rtęciowe są uważane za najbardziej precyzyjne ze wszystkich rodzajów ciśnieniomierzy – dlatego też to właśnie z nimi najczęściej spotkamy się w profesjonalnych punktach medycznych. Wpływa na to również to, że w jego wnętrzu znajduje się toksyczna rtęć, która nawet przy prawidłowym użytkowaniu sprzętu może parować, stwarzając zagrożenie zdrowia. Ciśnieniomierze rtęciowe są również podatne na uszkodzenia mechaniczne – należy więc stosować je ze szczególną ostrożnością.

Choć niepraktyczne w przypadku samobadania ciśnienia, doskonale sprawdzają się w gabinetach lekarskich, zapewniając wyjątkowo dokładny wynik. Nie wymagają również kalibracji – nie trzeba się zatem martwić tym, że po pewnym czasie stracą swoją precyzję. Pamiętajmy też o tym, że warunki otoczenia mogą w dużym stopniu wpłynąć na ich dokładność – należy zawsze mierzyć ciśnienie na płaskim, statycznym podłożu.

Czym cechuje się ciśnieniomierz zegarowy?

Ciśnieniomierze zegarowe, zwane również sprężynowymi lub aneroidowymi, są urządzeniami najczęściej stosowanymi przez lekarzy i profesjonalne placówki medyczne. Dlaczego? Samodzielne zmierzenie ciśnienia tym wyposażonym w stetoskop sprzętem jest co najmniej trudne, żeby nie powiedzieć, że w pewnych sytuacjach wręcz niemożliwe. Konieczna jest zatem obecność drugiej osoby, która będzie nam w tym pomagać.

Na ich korzyść przemawia jednak wyjątkowa dokładność – wszystko za sprawą tego, że pomiaru dokonuje się przy użyciu stetoskopu. Trzeba tu jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju urządzenia wymagają regularnej kalibracji – co 1 lub 2 lata, w zależności od tego, co zaleca producent. Jeśli o tym zapomnimy, dokładność urządzenia spadnie, przez co nie będzie nam dobrze służyć. Warto też wspomnieć o tym, że obudowy tych ciśnieniomierzy zazwyczaj są odporne na wstrząsy, co przedłuża ich żywotność.

Ciśnieniomierz elektryczny – manualny czy automatyczny?

Ostatnią grupę ciśnieniomierzy stanowią modele elektryczne, które pokazuję wynik na elektrycznym wyświetlaczu. Ze względu na wyjątkowo prostą obsługę, doskonale nadają się do samobadania ciśnienia w warunkach domowych. Do naszej dyspozycji są ich 2 rodzaje:

– automatyczne lub półautomatyczne – są niewielkie i poręczne, dzięki czemu doskonale posłużą nam do samodzielnego zmierzenia ciśnienia w domu. Można je także stosować w niemalże każdym otoczeniu – niezależnie od tego, podłoże jest idealnie płaskie;

– manualne – choć bardzo dokładne i proste w użytkowaniu, najczęściej są dość duże. Z tego powodu częściej spotkamy je w profesjonalnych gabinetach lekarskich niż w prywatnych domach. Wykorzystuje się je często do kalibrowania innych ciśnieniomierzy – zazwyczaj modeli sprężynowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *