Układanie kostki chodnikowej

Układanie kostki chodnikowej to zadanie, które wymaga konkretnej wiedzy i dokładności. Łatwo popełnić błąd, który zaważy na jakości efektu końcowego. Nawet nawierzchnia z najwyższej jakości kostki ulegnie uszkodzeniu, jeśli nie będziemy trzymać się zasad i określonej kolejności.

Po pierwsze musimy przygotować podłoże gruntowe, które jest istotnym czynnikiem trwałości nawierzchni z betonowej kostki brukowej. Należy usunąć nienośne warstwy gruntu, a jeśli to konieczne, także dogęścić podłoże.

Kolejny krok to podbudowa. Planując podbudowę trzeba uwzględnić warunki geotechniczne, eksploatacji oraz sposób odwodnienia. Należy wykonać ją z materiału trwałego, który zapewni odpowiednią nośność po zagęszczeniu.

Bardzo ważnym elementem kładzenia kostki chodnikowej jest wykonanie podsypki. Bezpośrednio pod kostkę należy położyć warstwę o grubości około 5 cm. Najlepiej użyć do tego piasku, może też być drobne kruszywo albo mieszanka cementowo-piaskowa.

Punkt kulminacyjny naszej „roboty” to oczywiście układanie kostki. Od tego czy prawidłowo to zrobimy, zależy jej trwałość podczas późniejszej eksploatacji. W tym miejscu trzeba również określić, jaką funkcję będzie spełniać kostka chodnikowa i prawidłowo dobrać grubość do przewidywanego obciążenia. Kostka o grubości 5 i 6 cm wystarczy, jeśli przeznaczona jest na ciągi piesze, ruch rowerowy oraz dla samochodów osobowych. Kostki o grubości 8, 10, 12 cm należy użyć, jeśli będą z niej korzystać samochody ciężarowe.

Nawierzchnia brukowa powinna posiadać odpowiednie spadki oraz system odwodnienia, co ma znaczenie przy odprowadzeniu wody opadowej. Nawierzchnię tworzą betonowe kostki brukowe i szczeliny między nimi wypełnione odpowiednim materiałem. Szczeliny nie powinny mieć więcej niż 5 mm. Występy dystansowe na powierzchniach bocznych kostek nie ustalają właściwej wielkości spoin między kostkami. Mają one około 2 mm, a ich zadaniem jest zabezpieczenie krawędzi przy powierzchni górnej kostek przed uszkodzeniem podczas pakowania i transportu.

Do wypełnienia szczelin powinno stosować się materiały czyste, ponieważ zastosowanie materiału zapylonego bądź niepłukanego spowoduje trwałe zanieczyszczenie powierzchni kostki. Warto więc użyć takich materiałów jak piasek płukany (0-2 mm), mieszanka drobna (0-4 mm) albo żwir lub grys (1-3 mm). Bardzo istotna jest dokładność – jeśli szczeliny nie będą dobrze wypełnione lub będą zbyt małe, może to doprowadzić do odprysków krawędzi przylicowych kostki.

Dobijanie kostki brukowej – to znak, że powoli zbliżamy się do końca. Do tego zadania należy użyć wibratora płytowego z osłoną tworzywową, aby nie porysować powierzchni kostek. Przed zawibrowaniem powierzchnia kostek powinna być czysta oraz sucha. Po procesie wibracji należy uzupełnić wypełnienie szczelin.

 

 

Jeśli jeszcze nie kupiliśmy kostki chodnikowej, warto skorzystać z oferty firmy Kamal. To jedna z największych i najprężniej działających firm produkujących wyroby betonowe w naszym kraju. Więcej informacji można znaleźć na ich stronie http://kamal.pl/.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.