Dla dzieciHobbyInneSport

Co to są piłkochwyty i do czego służą

Do czego służą  i gdzie są stosowane ogrodzenia boisk sportowych wykonane z siatek ➤ Bezpieczeństwo dla ludzi i obiektów. Siatki na piłkochwyty z polietylenu i polipropylenu – które wybrać? Jakie wymagania muszą spełniać piłkochwyty? Sposób montażu ➤ Sprawdź szczegóły tutaj!

Piłkochwyty – popularne siatki ochronne

piłkochwyty

Wielu z nas może się zastanawiać co to są piłkochwyty? Są to siatki znajdujące się na obiektach sportowych. Ich głównym zadaniem jest uniemożliwienie piłce przedostanie się poza teren rozgrywania zawodów oraz ochrona osób znajdujących się na widowni czy w najbliższym otoczeniu boisk. Mogą być one umieszczone wokół całego boiska lub jedynie w określonych miejscach, gdzie ryzyko wydostania się piłki jest większe. Siatki są zawieszone na stalowych lub aluminiowych słupach i naciągnięte za pomocą linek. Można zamontować w nich furtki, bramy, ułatwiające wejście na teren boiska. Do wyboru są siatki o różnych wysokościach, kolorze i wielkości oczek.

Zastosowanie

Piłkołapy spełniają funkcję nie tylko zatrzymującą piłkę, ale także jako ochrona widzów, samochodów i innych obiektów przed zniszczeniem. Również mają za zadanie uniemożliwić zwierzętom czy nieupoważnionym osobom wejścia na teren obiektu. Wyróżniamy piłkochwyty zewnętrzne, stosowane pod gołym niebem i wewnętrzne, używane w budynkach takich jak: hale sportowe, korty tenisowe, lodowiska do hokeja. Ochraniają one ściany i okna. Za ich pomocą można podzielić halę na mniejsze części, które są wystarczające do niektórych dyscyplin sportowych, co pozwala rozgrywać kilka meczów jednocześnie.

Znalazły one także zupełnie inne zastosowanie a mianowicie:

  • jako zabezpieczenie placów zabaw i terenów rekreacyjnych;
  • w budownictwie np. ochrona przechodniów przed rzeczami mogącymi spaść z rusztowania;
  • do zabezpieczania towaru podczas transportu;
  • do wydzielenia terenu dla zwierząt;
  • do zabezpieczania stoków narciarskich;
  • w cyrku – do amortyzowania upadków akrobatów z dużej wysokości.

Rodzaje siatek ochronnych

Piłkochwyty stosuje się praktycznie w każdej dyscyplinie sportowej, toteż ich rodzajów jest mnóstwo. Firmy coraz częściej wykonują je na indywidualne życzenie klienta. Najbardziej wytrzymałe i popularne są siatki polietylenowe i polipropylenowe.

Polietylen jest tworzywem sztucznym wysoce odpornym na uszkodzenia i korozję. Posiada niewielką gęstość i dużą stabilność wymiarową. Ten uniwersalny materiał pozwala stworzyć wyroby bardzo wysokiej jakości.

Polipropylen to tworzywo, które w wysokiej temperaturze staje się plastyczne, co pozwala wykonać siatki bezwęzłowe. Ogrodzenia boisk sportowych z tego surowca są odporne na mrozy i upały oraz działanie promieni UV.

Ze względu na sposób połączeń, siatki dzielimy na:

  • bezwęzłowe – nie posiadają wiązanych splotów, są elastyczniejsze;
  • węzłowe – posiadają wiązane węzły, są sztywniejsze.

Siatki na piłkochwyty w zależności od przeznaczenia mogą być różnej wysokości. Najbardziej popularne są te o wysokości od 2 do 8 metrów. Biorąc pod uwagę przeznaczenie, należy dobrać te o odpowiedniej wielkości oczek. Przykładowo producent piłkochwytów Domeks na stronie https://siatki-sportowe.net/ oferuje od 4,5 x 4,5cm  do 10 x 10 cm. Trzeba wziąć pod uwagę, jakich rozmiarów piłki mają łapać. Im mniejsze piłki, tym wielkość oczek powinna być mniejsza.

Podział piłkołapów ze względu na przeznaczenie:

Na orlik – w ostatnich latach liczba orlików gwałtownie wzrosła, przez co zapotrzebowanie na odpowiednie siatki ochronne również się zwiększyło. Na boiskach wielofunkcyjnych można uprawiać wiele dyscyplin sportowych takich jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis. Aby sprostać wymaganiom, jakie stwarzają te aktywności, należy zamontować piłkochwyty na całym obwodzie orlika oraz o odpowiedniej wysokości. Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze siatek jest bezpieczeństwo. Na boisko wielofunkcyjne idealnie nadają się siatki polietylenowe i polipropylenowe, które są bardzo wytrzymałe, elastyczne i odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne.

siatka na orlik

 

Do szkoły – większość szkół posiada własne boiska sportowe, na których dzieci spędzają wiele czasu, także po zajęciach WF-u. Najważniejsze dla nich jest bezpieczeństwo. Spełnią to piłkochwyty z siatki polipropylenowej i polietylenowej, które produkowane są na wymiar. Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz na rozciąganie.

Na stadion sportowy – na tych obiektach, oprócz meczów piłkarskich, rozgrywane są inne dyscypliny, np. lekkoatletyka. Rzut młotem, dyskiem czy pchnięcie kulą wymaga zamontowania dodatkowych siatek blisko zawodnika wykonującego swoją próbę. Dzięki nim mamy pewność, że przedmiot poleci w odpowiednim kierunku i nie wyrządzi krzywdy innym użytkownikom obiektu, jak i szkód materialnych. Ponadto zawody przebiegają sprawnie i bez zakłóceń. Również w tym przypadku stosuje się siatki z polietylenu i polipropylenu, które są najbardziej wytrzymałe.

Do placów zabaw i terenów rekreacyjnych – coraz częściej na tego typu terenach stosuje się siatki, dzięki którym miejsca stają się bezpieczne, przez co rodzice z dziećmi chętniej spędzają w nich czas. Na placach zabaw używa się kolorowych siatek, przyjaznych dla maluchów. Również w parkach linowych stają się powszechne. Skutecznie chronią przed upadkiem z dużej wysokości. Wymagania te spełnią siatki z polietylenu i polipropylenu, o rozmiarach oczek od 4,5 x 4,5 cm do 10 x 10 cm i różnorodnych barwach.

Czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Dzięki piłkołapom kibice czują się bardziej komfortowo, a sami zawodnicy nie obawiają się, że wyrządzą komuś krzywdę czy zniszczą np. samochód, czy szybę. Dodatkowo gra jest płynniejsza, ze względu na brak konieczności biegania po piłkę oraz ryzyko jej zaginięcia. Szczególnie jest to ważne w tenisie ziemnym. Obiekty z zamontowanymi siatkami mają miano bardziej profesjonalnych i stylowych. Warto wspomnieć, iż cena piłkochwytów jest bardzo korzystna, dzięki zastosowaniu powszechnych tworzyw sztucznych, oraz zautomatyzowanej produkcji.

Montaż

Najważniejsze jest, aby piłkołapy zostały odpowiednio zamontowane. Tylko wtedy będą spełniać swoją funkcję. Do instalacji potrzebne są słupki do piłkochwytów mocowane sztywno w ziemi w równych odległościach, takich, aby siatka została dobrze napięta. Do mocowania do nich siatki służą zapinki. Za ich pomocą trzeba zaczepić siatkę do słupków, rozciągając ją na całej długości i naciągając tak, aby bez problemu amortyzowała piłkę czy krążek. Przy wysokich piłkochwytach warto skorzystać z drabiny, a gdy to niemożliwe, należy zasięgnąć pomocy fachowców, którzy przy pomocy specjalistycznego sprzętu zamontują piłkochwyty w prawidłowy sposób.

Reasumując, ogrodzenia boisk sportowych są niezbędnym wyposażeniem terenów rozgrywania zawodów sportowych oraz obszarów rekreacyjnych i placów zabaw. Nie tylko uniemożliwiają zgubienie piłek, ale chronią kibiców i otoczenie przed uszkodzeniem. Stosowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, a dzięki swej uniwersalności zyskują popularność także w innych branżach. Piłkochwyty wykonywane są na indywidualne zamówienie, a cena uzależniona jest między innymi od rozmiaru, wielkości oczek i grubości siatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *