HobbyInnePokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomościSpołeczeństwoSportZdrowie i uroda

Stretching – rozciąganie i oddychanie

Stretching to rodzaj specjalnych ćwiczeń rozciągających. Jest on szczególnie zalecany osobom, które w pracy mało się ruszają. Stretching polega na przeciąganiu się i kontrolowaniu oddechów. Większość z nas przeciąga się wiele razy w ciągu dnia. Wykonujemy to w sposób niekontrolowany. Najczęściej przeciągamy się rano zaraz po przebudzeniu oraz w pracy, gdy zbyt długo siedzimy w jednej pozycji. Organizm potrzebuje takiego ruchu. Przeciąganie poprawia nie tylko krążenie krwi, ale również rozluźnia spięte mięśnie. Jednak stretching to coś więcej niż proste przeciąganie.

Czym jest stretching?

Stretching to ćwiczenia rozciągające, oddechowe i rozluźniające. Zajęcia są prowadzone przy spokojnej, relaksującej muzyce. W dużej części są one oparte na elementach pilatesu oraz pozycjach z jogi. Instruktor prowadzący zajęcia zaleca zazwyczaj wykonanie jednego z trzech wariantów każdego ćwiczenia. W zależności od możliwości można wybrać wersję: łatwą, średnią lub trudną. Mogłoby się wydawać, że stretching jest mało wymagającą formą ćwiczeń jednak trening jest męczący. Trenować można zarówno w klubach fitness jak i w domu. Decydując się na ćwiczenia we własnym mieszkaniu warto wyposażyć się w dodatkowe wyposażenie takie jak na przykład mata do ćwiczeń lub drabinka gimnastyczna.

Kto powinien uprawiać stretching?

Stretching jest przeznaczony dla wszystkich osób niezależnie od wieku oraz kondycji. Jednak ta forma ćwiczeń jest szczególnie polecana tym, którzy w pracy godzinami są unieruchomieni w jednej pozycji. Osoby takie często skarżą się na bóle karku i okolicy kręgosłupa.

Stretching jest też dobrym uzupełnieniem treningu siłowego. Trening z dużymi obciążeniami sprawia, że mięśnie są bardzo zwarte. Dlatego zaraz po treningu na siłowni warto zaplanować sobie zajęcia ze stretchingu. Dzięki temu mięśnie lepiej się zregenerują staną się bardziej elastyczne i mniej podatne na urazy. Niestety wiele osób pracujących nad swoją muskulaturą unika stretchingu, ponieważ rozciąga on mięśnie. Rozciągnięte mięśnie są mniej zwarte a przez to mniej widoczne.

Zalety stretchingu

Stretching bardzo dobrze wpływa na cały organizm. Regularne ćwiczenia rozciągają i uelastyczniają mięśnie. Poprawia się także ruchomość stawów. Stretching wysmukla też sylwetkę. Okazuje się, że nie zawsze trzeba na się odchudzać by dobrze wyglądać. Stretching daje możliwość modelowania swojej sylwetki poprzez rozciągnięcie mięśni. Jednak jedną z największych zalet stretchingu jest poprawa samopoczucia oraz kondycji. Osoby ćwiczące regularnie są zdrowsze i bardziej zadowolone z życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *