Angina – niebezpieczna choroba nie tylko u dzieci

Angina to choroba zapalna, wywoływana m.in. przez paciorkowce, często występująca u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Schorzenie to objawia się bólem gardła i wysoką temperaturą, często konieczne jest leczenie antybiotykiem. Nieleczona angina może prowadzić do poważnych powikłań jak powstanie ropnia, wady serca, choroby płuc i nerek.

Angina powoduje ostre zapalenie gardła i migdałków. Ta choroba może występować u niemowląt, a także u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, chorują na nią również dorośli. Statystyki pokazują, że co najmniej raz w życiu na anginę chorowało lub zachoruje około 90% populacji (źródło: https://chorobydzieci.pl/objawy-anginy-ropnej-u-dzieci-i-niemowlat-na-co-zwrocic-uwage/). Anginę mogą powodować zarówno wirusy, jak i bakterie. W każdym przypadku jej przebieg będzie inny. Jednak choroba wywołana przez wirusy nie wymaga podawania antybiotyku, w przeciwieństwie do odmiany bakteryjnej.

Angina – przyczyny

Anginę wywołują takie wirusy jak rynowirusy czy wirus RSV (respiratory system virus). W tym przypadku choroba może przebiegać jak przeziębienie. Typowe objawy to stan podgorączkowy, ból gardła oraz ogólne rozbicie. Natomiast angina bakteryjna znana jest także jako angina paciorkowcowa. Swoją nazwę wzięła od patogenu, jakim jest paciorkowiec β-hemolizujący z grupy A. Ta odmiana anginy nie ogranicza się tylko do dolegliwości miejscowych (ostry ból gardła), dodatkowo towarzyszą jej objawy ogólne, m.in. wysoka gorączka. Angina bakteryjna powinna być leczona antybiotykami. Ta choroba przenosi się drogą kropelkową, w Polsce najczęściej występuje późną jesienią, zimą oraz na wiosnę.

Angina – leczenie

Nieleczona angina może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego każdą jej odmianę należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu (np. w iMED24). Na podstawie wywiadu, obrazu klinicznego oraz występujących objawów choroby pediatra stawia diagnozę. W przypadku wątpliwości może zlecić test na obecność paciorkowców w gardle. Leczenie anginy wirusowej polega na podaniu paracetamolu i innych środków łagodzących ból gardła, np. spray czy tabletki do ssania. Natomiast przy anginie bakteryjnej konieczne jest podanie antybiotyku – najczęściej to penicylina lub jej pochodne. Dodatkowo zalecane jest stosowanie półpłynnej diety, picie dużej ilości płynów, płukanie gardła oraz stosowanie środków zmniejszających jego ból. Przy często występującym zapaleniu migdałków oraz ich znacznym powiększeniu lekarz może zalecić usunięcia tzw. trzeciego migdałka.

Groźna angina – powikłania

Nieleczona lub niedoleczona angina bakteryjna może spowodować powikłania w obrębie samych migdałków, uszu oraz innych narządów (np. serce, nerki). Najczęściej spotykanym powikłaniem tej choroby jest zapalenie ucha środkowego, które objawia się silnym, kłującym bólem ucha, czasową utratą słuchu, gromadzeniem się płynu oraz gorączką. Często nieleczona angina może spowodować zapalenie zatok oraz ropień okołomigdałkowy. U osób z obniżoną odpornością powikłania po ropnym zapaleniu migdałków mogą spowodować zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów, gorączkę reumatyczną oraz ostre zapalenie nerek.

Dzieci często chorujące na anginę należy zawsze ubierać odpowiednio do temperatury zewnętrznej, szczególnie trzeba dbać o gardło. Należy zwracać uwagę na to, aby maluchy nie piły zimnych napojów i nie jadły lodów, zwłaszcza w upalne dni. Dodatkowo warto nauczyć dziecko dbania o higienę, przede wszystkim powinien to być nawyk mycia rąk przed każdym posiłkiem. Oczywiście nie zawsze uda się uniknąć anginy, ale warto próbować chronić przed nią dzieci w każdym wieku.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *