Jak rozliczyć się z nieformalnego związku?

Mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy – W ciągu wspólnego pożycia konkubenci niejednokrotnie gromadzą spory majątek nie zastanawiając się co na wypadek, gdyby się rozstali. Jeżeli strony uprzednio nie zawarły jakiejkolwiek umowy normującej wzajemne rozliczenia finansowe w przyszłości, bądź polubownie nie podzielą majątku, wówczas pozostaje tylko droga sądowa.
Zgodnie z utrwalonym poglądem, w przypadku zakończenia konkubinatu, nie mają zastosowania przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczące podziału majątku dorobkowego, a więc rozwiązania należy wyłącznie szukać na gruncie kodeksu cywilnego. Bez wątpienia, co potwierdza dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego, w przypadku zakończenia nieformalnego związku, zastosowanie znajdują regulacje dotyczące:

  • zniesienia współwłasności (art. 195 k.c. i n.) przykładowo gdy konkubenci nabędą wspólnie nieruchomość z oznaczeniem wielkości udziałów. Wówczas sąd będzie mógł dokonać fizycznego podziału rzeczy, przyznać nieruchomość jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty drugiego, bądź w ostateczności, zarządzić sprzedaż rzeczy;
  • bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 k.c. i n.), w sytuacjach gdy przykładowo jeden z konkubentów kupuje rzecz za pieniądze drugiego lub gdy wspólnie budują dom na działce należącej do jednego z nich. Z punktu widzenia prawnego, takie przypadki należą do znacznie bardziej skomplikowanych. Nadto w takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia ze zwrotem wzbogacenia w chwili wyrokowania.

Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu związanego z  „rozliczeniem konkubinatu” jest zapobiegliwość, dlatego też warto zawrzeć stosowna umowę, która w precyzyjny sposób unormuje wzajemne roszczenia. Przed podpisaniem takiej umowy warto poradzić się prawnika, aby uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw.

 

Źródło: Creandi.pl
PR

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *